19 Հուլիս 2000 - 14:46 AMT
19.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. ՌԴ կառավարության կողմից հավանության արժանացած` ռուսաստանյան 102-րդ ռազմակայանի տեղակայման երկկողմ համաձայնագրում փոփոխություններ ու լրացումներ մտցնելու վերբերյալ հայ-ռուսական արձանագրության նախագիծը վերջնականապես համաձայնեցվել է հայկական հողմի հետ:
Համաձայնությունը ձեռք է բերվել ՌԴ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Բալուեւսկու` Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի եւ կառավարության այլ պաշտոնյաների հետ Երեւանում կայացած հանդիպումների ընթացքում:
Արձանագրության համաձայն, ռուսաստանյան 102-րդ ռազմակայանի ստորաբաժանումները կտեղակայվեն Երեւանում, Գյումրիում եւ մի քանի այլ փոքր բնակավայրերում: Փաստաթուղթը ուժի մեջ կմտնի Հայաստանի եւ Ռուսաստանի վարչապետների ստորագրելուց հետո: –0–

19 Июль 2000 - 14:46 AMT
19.07.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Одобренный правительством РФ проект протокола между Россией и Арменией о внесении изменений и дополнений в двустороннее Соглашение о размещении 102-й российской военной базы окончательно согласован с армянской стороной.
Как сообщил корреспонденту Агентства военных новостей информированный источник в российском военном ведомстве, это было сделано начальником Главного оперативного управления – первым заместителем начальника Генерального штаба Вооруженных сил РФ генерал-полковником Юрием Балуевским в ходе встреч в Ереване с министром обороны Армении Сержем Саркисяном и другими должностными лицами правительства республики.
В соответствии с протоколом подразделения 102-й российской военной базы будут дислоцироваться в Ереване, городе Гюмри (бывший Ленинакан), а также в ряде небольших населенных пунктов республики. Документ вступит в силу после его подписания главами правительств России и Армении. –0–