11 Նոյեմբեր 2011 - 09:37 AMT
Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր և «Արցախ» հայրենակցական միության ղեկավար Համլետ Հարությունյանը մեկնաբանել է «Բարգավաճ Հայաստան» կոալիցոն կուսակցության իր գործընկերոջ երեկվա հայտարարությունը այն բանի մասին, որ հավասար հնարավորությունների դեպքում իր կուսակցությունը կունենար ավելի մեծ ընտրազանգված:
Հարությունյանը նշեց, որ նա համաձայն է ՀՀԿ քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովի խոսքերի հետ այդ հարցի վերաբերյալ, և նույնպես «բարձր է գնահատում Վարդան Բոստանջյանի հումորի զգացումը»: Հարությունյանն ընդգծեց, որ Բոստանջյանի խոսքերը համարվում են կոալիցին սկզբունքների կոպիտ խախտում և ավելացրեց, որ դա կարելի է համարել վիրավորանք այն պատճառով, որ կոալիցիոն գործընկերը կասկածի տակ է դնում ընտրությունների արդարությունը:
«Պետք է մի քիչ համեստ լինել և չանել այդպիսի բարձրագոչ հայտարարություներ: Նույնը վերաբերվում է և մեր կոալիցիոն գործընկերներին»,-ասաց նա:
Նա նաև ավելացրեց, որ Բոստանջյանի հետ հանդիպման ժամանակ կունենա ավելի լուրջ քննարկում այդ հարցի շուրջ: «Բարգավաճ Հայաստան» կոալիցիոն կուսակցությունը ունի ավելի մեծ ընտրազանգված, քան մյուս քաղաքական ուժերը »,– հայտարարել է ավելի վաղ ,Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանը:
Փետրվարի 17-ին Հայաստանի քաղաքական կոալիցիան՝ ՀՀԿ, «Բարգավաճ Հայաստան» (ԲՀԿ) և «Օրինաց Երկիր» (ՕԵԿ) ստորագրել են «Քաղաքական կոալիցիայի մասին հայտարարությունը»: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կողմից այն ստորագրել է ՀՀ նախագահ, ՀՀԿ ղեկավար Սերժ Սարգսյանը, ԲՀԿ-ից՝ կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը, ՕԵԿ–ից՝ կուսակցության ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը: Նոր կոալիցիոն հռչակագրում կողմերը պայմանավորվել են, որ չեն ավելացնելու ապագա խորհրդարանում ներկայացուցչությունը կոալիցիոն գործընկերների օգտին, և 2013 նախագահական ընտրություններում սատարելու են ՀՀԿ առաջնորդ և գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանին:

11 Ноябрь 2011 - 09:37 AMT
Депутат от правящей Республиканской партии и глава земляческого союза “Арцах” Гамлет Арутюнян, прокомментировал вчерашнее заявление своего коллеги из коалиционной партии “Процветающая Армения” о том, что в условиях равных возможностей у его партии был бы больший электорат.
По словам Арутюняна, он согласен со словами секретаря РПА Эдуарда Шармазанова по этому вопросу и также “уважает чувство юмора Вардана Бостанджяна”. Арутюнян подчеркнул, что слова Бостанджяна являются грубейшим нарушением коалиционных принципов и добавил, что это можно расценивать как оскорбление, так как коалиционный партнер ставит под сомнение справедливость выборов.
“Надо быть немножко поскоромнее и не делать таких громогласных заявлений. Это касается и наших коалиционных партнеров”, – сказал он.
Он также добавил, что при встрече с Бостанджяном у него будет более серьезное обсуждение этого вопроса. “У коалиционной партии “Процветающая Армения” больший электорат, чем у других армянских политических сил”, – заявлял ранее депутат от “Процветающей Армении” Вардан Бостанджян.
17 февраля политическая коалиция Армении – РПА, «Процветающая Армения» и «Оринац еркир» подписали «Заявление политической коалиции». Со стороны Республиканской партии Армении его подписал президент РА, председатель РПА Серж Саргсян, со стороны «Процветающая Армения» – председатель партии Гагик Царукян и со стороны «Оринац еркир» – председатель партии Артур Багдасарян.
В новом коалиционном меморандуме стороны договорились, что не будут увеличивать представительство в будущем парламенте за счет коалиционных партнеров, а также, что поддержать на президентских выборах 2013 года кандидатуру лидера РПА и действующего президента Армении Сержа Саргсяна.