11 Նոյեմբեր 2011 - 10:49 AMT
Զազա երաժիշտ Միքայել Ասլանի երաժշտախումբը երկուշաբթի` նոյեմբերի 14-ին Արամ Խաչատրյան համեգասրահում ելույթ կունենա «Ակունք» անսամբլի հետ: Նրանք 2010թ-ին թողարկել են համատեղ «Փեթակ» ձայնասկավառակը, որտեղ ընդգրկված են Դերսիմի հայկական երգեր: Համերգին հնչելու են «Փեթակ»-ի երգերից:
«Հայաստան առաջին անգամ եկել եմ 2000թ-ին, այցելել եմ Ցեղասպանության թանգարան և հուշարձան: Երբ սկսեցի զբաղվել երաժշտությամբ, հետաքրքրություն առաջացավ Հայոց ցեղասպանության խնդրի հանդեպ», – լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ասլանը: Ասլանը, ով ունի հայկական ծագում, զբաղվում է հայկական երգերի ուսումնասիրությամբ: Նա պատմեց, որ ուսումնասիրել է բազմաթիվ աղբյուրներ, երգարաններ և այլն: «4 տարի հայկական երաժշտությունը ուսումնասիրելով ավելի խորացա, և «Փեթակ»-ը ձայնագրելուց հետո հասկացա, որ գտել եմ իմ մի մասը», հավելեց Ասլանը:
Երևանյան համերգը կոչվելու է «Արարատից երկու կողմ»: Համերգին մասանկցելու են նաև Լեյլա Սարիբեկյանն ու Դավիթ Ամալյանը:
«Ակունք» անսամբլի հետ (ղեկավար Սարգիս Ալավերդյան) Ասլանը ծանոթացել է 2009 թ-ին Դերսիմում, որտեղ մասնակցում էի ազգագրական երգերի փառատոնին: 2010 թ-ին նրանք ունեցել են համատեղ համերգ Երևանում:
Զազաները հնդեվրոպական լեզվաընտանիքին պատկանող էթնիկ հանրություն են, ում արմատները ծագում են Հյուսիսային Իրանից: Պատմագրության մեջ նրանք հիշատակվում են արդեն 2 դ-ում: Հայկական աղբյուրներում զազաներին անվանում են պատմական անունով` թմլի: Այսօր նրանք ապրում են մեծամասամբ Թուրքիայի Դերսիմ քաղաքում: Զազաների երգարվեստի մշակմամբ զբաղվել է նաև Կոմիտասը:

Группа музыканта заза Микаэла Аслана в понедельник 14 ноября выступит в концертном зале им. Арама Хачатуряна вместе с ансамблем “Акунк”. В 2010 году они выпустили совместный диск “Петак”, в который вошли армянские песни Дерсима. В концерте прозвучат песни из сборника “Петак”. “Впервые я посетил Армению в 2009 году, побывал в Музее Геноцида армян. Когда я начал заниматься музыкой, заинтересовался проблемой признания Геноцида”, – сказал в беседе с журналистами Аслан. Аслан, у которого армянские корни, занимается изучением армянских песен. Он рассказал, что изучил много источников, песенников и др. “После 4 лет изучения армянской музыки я все больше углублял свои знания, и после записи альбома “Петак” я понял, что нашел часть себя”, – добавил Аслан.
Концерт в Ереване будет называться “По обе стороны Арарата”. В концерте также примут участие Лейла Сарибекян и Давид Амалян.
С ансамблем “Акунк” (художественный руководитель Саркис Алавердян) Аслан познакомился в 2009 году в Дерсиме, где принимал участие в фестивале народных песен. В 2010 году они выступили с совместным концертом в Ереване.
Заза – иранский народ, проживающий на востоке Турции на Армянском нагорье в верховьях Тигра и Евфрата. Это – потомки дейламитов, переселившихся сюда с Южного Каспия (Дейлама) приблизительно в XI веке, и почти тысячелетие прожившие рядом с армянами в мире и согласии. Влияние армянства на культуру заза прослеживается и в народных верованиях заза, исповедующих особую синкретичную форму религии, и в языке, и в культуре. Особое отношение заза к армянам отмечено теми фактами, что заза до сих пор чтут армянские святыни Западной Армении.