Հայաստանը լավ առաջընթաց է ցույց տալիս եվրաինտեգրման գործընթացում, մասնավորապես, հիմա ԵՄ հետ համագործակցության բարձրացման ավելի ուժեղ կամք է զգացվում։ Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Եվրախորհրդարանի անդամ Քրիստիան Վիգենինը։ «Մենք շատ ոգևորված ենք այս կապակցությամբ»,- նշել է նա։
Խոսելով գործընթացի զարգացման մասին՝ Վիգենինն ընդգծել է Խորհրդատվական խմբի դերը՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանը միակ երկիրն է, որը համագործակցում է Խորհրդատվական խմբի հետ։ «Այն, որ Հայաստանը հրավիրել է Խորհրդատվական խմբին և հետևում է նրա խորհուրդներին, արդեն ազդանշան է, որ Հայաստանը բաց է և ձգտում է բարձրացնել համագործակցությունը»,- ընդգծել է նա։
Նրա խոսքով՝ եվրաինտեգրացիայի ևս մեկ դրական կողմը արդար և թափանցիկ ընտրությունների անցկացումն է։ «Մենք հուսով ենք, որ ընտրությունները Հայաստանում կհամապատասխանեն ԵԱՀԿ չափանիշներին, կլինեն ազատ և արդար։ Կարևոր է նաև, որպեսզի արդյունքը համապատասխանի ժողովրդի կամքին։ Ես վստահ եմ, որ նրանք, ովքեր պարտություն կկրեն, իշխանություններին են մեղադրելու անարդարության մեջ, բայց կարևոր է, որպեսզի այդ մեղադրանքները անհիմն չլինեն»,- ասել է պատգամավորը՝ հույս հայտնելով, որ Եվրախորհրդարանը նույնպես հրավիրված կլինի՝ որպես դիտորդ։
Անդրադառնալով եվրաինտեգրման գործընթացում իրականացվող գործնական քայլերին՝ Վիգենինը նկատել է, որ շատ բան կախված է լինելու երկրի կամքից, և ԵՄ նոր քաղաքականության համաձայն, պարզ է, որ Հայաստանն ունենալու է ավելի շատ ֆինանսավորում, մուտք ԵՄ շուկաներ, եթե բարեփոխումներն իրականացվեն ճիշտ ուղղությամբ։
«Օրինակ, ազատ առևտրի գոտու առնչությամբ բանակցությունները բավական դրական զարգացում են ստանում։ Ընդհանուր առմամբ Ասոցիացման պայմանագիրը բավական համապարփակ փաստաթուղթ է և իր մեջ ներառում է բազմաթիվ տարբեր կողմեր, որոնցում նշված են հենց այն գործնական քայլերը, որոնք պետք է ձեռնարկեն և' երկրները, և' Եվրամիությունն իր կողմից»,- հավելել է Վիգենինը։ Այս համատեքստում նա նշել է նաև, որ դա, իհարկե, երկկողմանի գործընթաց է, և ԵՄ-ն նույնպես ավելի լավ պայմաններ կստանա առևտրի համար և այլն։
Բայց և այնպես, պատգամավորի կարծիքով, ավելի շատ շահելու է Հայաստանը. «Հայաստանը հնարավորություն կունենա բարելավելու պայմանները երկրում, բանակցությունների գործընթացն ինքնին արդեն դրական երևույթ է, և բարեփոխումների իրականացման արդյունքում Հայաստանը բավական կմոտենա անդամակցությանը և ապագայում դա ավելի հեշտ կլինի իրականացնել»։ Այս կապակցությամբ Վիգենինը բերել է Բալկանյան երկրների օրինակը, որոնք ԵՄ-ին անդամակցելու երաշխիքներ ստացան դեռևս 2003-ին, սակայն դեռ շատ հեռու են անդամակցությունից, ինչը երկու կողմերի ֆրուստրացիայի է հանգեցնում։ «Ես վստահ եմ, որ մի օր մենք կխոսենք Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության մասին»,- ամփոփել է եվրախորհրդարանականը։

Армения показывает хороший прогресс в процессе евроинтеграции, в частности, сейчас чувствуется больше воли к повышению сотрудничества с ЕС. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил член Европарламента Кристиан Вигенин. “Мы очень воодушевлены в связи с этим”, – отметил он.
Говоря о развитии процесса, Вигенин подчеркнул роль Консультативной группы, учитывая, что Армения единственная страна, которая сотрудничает с Консультативной группой. “То, что Армения пригласила консультативную группу и следует ее советам, уже является сигналом Армения открыта и стремится повысить сотрудничество”, – подчеркнул он.
По его словам, еще одним положительным аспектом в евроинтеграции является проведение справедливых и прозрачных выборов. “Мы надеемся что выборы в Армении будут соответствовать стандартам ОБСЕ, будут свободными и справедливыми. Что также очень важно – чтобы заключительный результат соответствовал воле народа. Я уверен, что те, кто проиграл, будут обвинять власти в несправедливости, но важно, чтобы эти обвинения были необоснованными”, – сказал депутат, при этом выразив надежду, что Европарламент также будет приглашен в качестве наблюдателя.
Касаясь вопроса осуществляемых практических шагов в процессе евроинтеграции, Вигенин заметил, что очень многое будет зависеть от воли страны, и согласно новой политике ЕС, ясно что Армения будет иметь больше финансирования, доступ к рынкам ЕС, большую мобильность , если реформы будут осуществляться в правильном направлении.
“Например, переговоры относительно зон свободной торговли развиваются довольно положительно. В целом Договор об ассоциации является довольно всеобъемлющим документом и включает в себя много различных аспектов, в которых отмечены именно те практические шаги, которые должны предпринять и страны, и ЕС со своей стороны”, – добавил Вигенин. В данном контексте, он также отметил, что это конечно двусторонний процесс, и ЕС тоже получит лучшие условия для торговли и т.д.
Но все же, по мнению депутата, в выигрыше больше будет Армения: “У Армении будет шанс улучшить условия в стране, процесс переговоров сам по себе уже положительное явление и в результате осуществления реформ Армения будет очень близка к членству и в будущем будет более легко осуществить это”. В этой связи Вигенин привел пример Балканских стран, которые получили гарантии о вступлении в ЕС еще с 2003 г., однако они очень далеки от членства, что приводит к фрустрации обеих сторон. “Я уверен, что в один день мы будем говорить о членстве Армении в ЕС”, – резюмировал европарламентарий.