14 Նոյեմբեր 2011 - 07:31 AMT
Ինչպես արդեն ահյտնի է, երիտասարդ կինոռեժիսոր Հարություն Շատյանը Մինսկի միջազգային «Լիստապադ» կինոփառատոնում արժանացել է միանգամից երկու` «Միր» հեռուստաընկերության «Կինոյի լեզու՝ փոխըմբռնման լեզու» հատուկ և կինոփառատոնի «Փնտրտուքի և ռիսկի համար» մրցանակներին:
Կինոռեժիսորը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ հիացած է փառատոնից: Ֆիլմը շատ լավ է ընդունվել ինչպես ժյուրիի, այնպես էլ հանդիսատեսի կողմից: Ինչ վերաբերում է փառատոնի ընթացքում ստացած առաջարկների մասին, Շատյանը չբացեց փակագծերը:
Ֆիլմի պրոդյուսեր Գրիգոր Հայրապետյանը հատկապես կարևորում է «Փնտրտուքի և ռիսկի համար» մրցանակը, քանի որ գնահատվեց իրենց փորձը` ձգտելու դեպի նորը կինոյում:
Հարություն Շատյանը ծնվել է 1985 թվականին: Զինծառայությունից հետո` 2006-ին ընդունվել է Երևանի Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի խաղարկային ֆիլմերի ռեժիսուրայի բաժին: «Բեռնելով կյանքս» ֆիլմը նրա դիպլոմային աշխատանքն է: Այն դարձել է «Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի «Հայկական համայնապատկեր» մրցույթի հաղթողը, ինչպես նաև արժանացել է «Նուարդ» մրցանակին: Նոյեմբերի 16-20-ը Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ ֆիլմը կմասնակցի Բրիստոլում անցկացվող Encounters միջազգային կինոփառատոնին: Բացի դրանից, այդ ֆիլմն այս տարի մասնակցել է նաև Անապայի «Կինոշոկ» փառատոնին:
«Բեռնելով կյանքս» ֆիլմը պատմում է շաքարախտով հիվանդ երիտասարդի մասին, ով ստիպված գողություն է անում իրեն հասանելի ինսուլինը գնելու նպատակով:

В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net кинорежиссер отметил, что он восхищен фестивалем. Фильм принят со стороны зрителя довольно хорошо. О предложениях, которые он получил после фестиваля, Арутюн Шатян предпочел не говорить.
Продюсер фильма Григор Айрапетян отметил важность приза “За поиск и риск”, поскольку был оценен их опыт – стремление к новому в кино.
Арутюн Шатян родился в 1985 году. После службы в армии в 2006 году он поступил на факультет режиссуры игровых фильмов Ереванского государственного института театра и кино. Фильм “Загружая мою жизнь” является дипломной работой Арутюна Шатяна.
В рамках 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” Арутюн Шатян получил приз “Новые имена фестиваля”, учрежденный Британским советом. Молодой кинорежиссер представил фильм “Загружая мою жизнь” в рамках конкурса “Армянская панорама” фестиваля “Золотой абрикос”. Кинокартина стала победителем этого конкурса, а также удостоилась приза “Нуард”.Фильм рассказывает о страдающем сахарным диабетом молодом человеке, который вынужден воровать, чтобы заработать на инсулин.