14 Նոյեմբեր 2011 - 09:02 AMT
Նոյեմբերի 14-ին` ժամը 19:00-ին, ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի դահլիճում տեղի է ունենալու Պարույր Սևակի «Եվ Այր մի` Մաշտոց անուն» պոեմի հիման վրա բեմադրված ներկայացման պրեմիերան:
Ներկայացումը բաղկացած է երկու մասից և Պ. Սևակի «Եվ Այր մի` Մաշտոց անուն» պոեմի առաջին բեմադրությունն է: Բեմադրության ռեժիսորն է ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Կարինե Դավթյանը, նկարչական ձևավորողը` Աննա Հարությունյանը, բեմադրության երաժշտության հեղինակը` Արթուր Հակոբյանը, ով ներկայացման համար հատուկ նոր երաժշտություն է գրել:
Ներկայացման առաջին մասում բուն պոեմի բեմադրությունն է, իսկ երկրորդ մասում ներկայացված է մերօրյա երիտասարդների գնահատականն ու երախտիքի խոսքը` ուղղված Մեսրոպ Մաշտոցին ու նրա արած գործին: Գլխավոր դերում հանդես են գալու «Համալսարանական» թատրոն-ստուդիայի սաները, իսկ Մովսես Խորենացու դերում հանդես է գալու ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սամվել Բաղինյանը:
«Եվ Այր մի` Մաշտոց անուն» ներկայացումը Մեսրոպ Մաշտոցի 1650-ամյակը նախապատրաստող հոբելյանական հանձնաժողովի կողմից կազմակերպված միջոցառումների ցանկում առաջինն է: Հանձնաժողովի խորհրդի նախագահն է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:

14 Ноябрь 2011 - 09:02 AMT
14 ноября в 19:00 часов в зале Культурного центра ЕГУ состоится премьера спектакля, поставленного по поэме Паруйра Севака “И муж по имени Маштоц”.
Спектакль состоит из двух частей, это первая постановка поэмы П. Севака “И муж по имени Маштоц”. Режиссер спектакля – директор Культурного центра ЕГУ Карине Давтян, художник-декоратор – Анна Арутюнян, автор музыки – Артур Акопян.
В первой части спектакля представлена сама поэма, а во второй части – оценка и слова благодарности современной молодежи Месропу Маштоцу и его бессмертным делам. Роли исполняют ученики театра-студии “Университетские”, роль Мовсеса Хоренаци исполнит заслуженный артист РА Самвел Багинян.
Спектакль “И муж по имени Маштоц” – первое мероприятие, организованное юбилейной комиссией к 1650-летию Месропа Маштоца. Председателем совета комиссии является премьер-министр РА Тигран Саркисян.