14 Նոյեմբեր 2011 - 09:22 AMT
Մեծ Բրիտանիայի դեսպան. Հայաստանում առաջիկա ընտրությունները կարող են դառնալ ամենաարդարը երկրի անկախության պատմության մեջ
Հայաստանում առաջիկա ընտրությունները կարող են դառնալ ամենաարդարը երկրի անկախության պատմության ընթացքում: Նման կարծիք Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը:
«Հայաստանը վերջին տարիներին գրանցեց զգալի առաջընթաց երկրում ժողովրդավարական սկզբունաքների հաստատման գործում», – նշեց դեսպանը: “Մենք ողջունում ենք ներքին քաղաքականությունում իշխանությունների թափանցիկության բարձրացումը, մասնավորապես, միկրոմակարդակում կոռուպցիայի դեմ պայքարի սկիզբը»:
Նշված ենթատեկստում դեսպանը նաև ողջունեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերջերս արված հայտարրությունը ձեռնարկատիրության և քաղաքական գործունեության տարանջատման անհրաժեշտության մասին, հաշվի առնելով ՀՀ Ազգային Ժողովում ձեռնակատերերի մեծ քանակը: «Ես հուսով եմ, որ կտեսնեմ նոր խորհրդարանը, հիմնված այդ սկզբունքի վրա, որը նշվեց Հայաստանի նախագահի կողմից»,- ընդգծեց նա:
Լոնսդեյլի խոսքով, Մեծ Բրիտանիան շահագրգռված է արևտրային և տնտեսական ոլորտներում Հայաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդմամբ և աջակցելու է հասարակության ակտիվացմանը Հայաստանում առկա սոցիալական հարցերի լուծման գործում: Նա նաև նշեց, որ վիճակագրության տվյալներով Մեծ Բրիտանիա հայերի այցելությունների քանակը ամեն տարի ավելանում է 10 տոկոսով:

14 Ноябрь 2011 - 09:22 AMT
Посол Великобритании: Предстоящие в Армении выборы могут стать самыми справедливыми за все время независимости страны
Предстоящие парламентские и президентские выборы в Армении могут стать самыми справедливыми за все время ее независимости. Такое мнение на пресс-конференции в Ереване выразил посол Великобритании в Армении Чарльз Лонсдейл.
“Армения зарегистрировала ощутимый прогресс в установлении демократических принципов в стране в последние годы”, – отметил посол, – “Мы приветствуем возрастающую транспарентность во внутренней политике властей, в частности, начало борьбы с коррупцией на микроуровне”.
В данном контексте посол приветствовал также недавнее заявление президента РА Сержа Саргсяна о необходимости отделения политической деятельности и предпринимательства, имея в виду наличие большого числа предпринимателей в Национальном Собрании РА. “Надеюсь, что я увижу новый парламент, основанный на принципе, который отмечал президент Армении”, – подчеркнул он.
По словам Лонсдейла, Великобритания заинтересована в укреплении отношений с Арменией в торговой и экономической сферах, а также содействии активизации общества в разрешении социальных вопросов, существующих в Армении. В данном контексте он отметил, что по статистическим данным число посещений Великобритании армянами ежегодно увеличивается на 10%.