14 Նոյեմբեր 2011 - 09:35 AMT
Չարլզ Լոնսդեյլը չի կարծում, թե առաջիկայում Մեծ Բրիտանիայի կառավարության դիրքորոշումը Ցեղասպանության հարցում կփոխվի
Չեմ կարծում, թե առաջիկայում Մեծ Բրիտանիայի կառավարության դիրքորոշումը Ցեղասպանության հարցում կփոխվի: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտնել Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլը:
Ըստ նրա, դա կապված է նրա հետ, որ պաշտոնական Լոնդոնը գտնում է, որ «Հայաստանն ու Թուրքիան պետք է լուծեն այդ հարցը ինքնուրույն, առանց որևէ մեկի պարտադրանքի»:
Դեսպանը նշել է նաև, որ Անգլիայի ժողովուրդն ու կառավարությունը հարգում են «Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածի և զանգվածային բռնագաղթի» զոհերի հիշատակը: «Ես գիտեմ, թե որքան ծանր է դա հայերի համար»,-ասել է նա:

14 Ноябрь 2011 - 09:35 AMT
Чарльз Лонсдейл не думает, что позиция правительства Британии в вопросе Геноцида армян в скором будущем изменится
Не думаю, что позиция правительства Великобритании в вопросе Геноцида изменится в скором будущем. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил посол Великобритании Чарльз Лонсдейл.
По его словам, это связано с тем, что официальный Лондон, считает, что “ Армения и Турция должны решить данный вопрос сами, без навязывания чьего-либо мнения”.
При этом посол подчеркнул, что английский народ и правительство уважают память жертв «резни и массового переселения армян в Османской империи». “Я знаю, насколько это тяжело для армян”, – заметил он.