17.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Բնակչության բուժօգնության բարելավման նպատակով ԼՂՀ կառավարությունը որոշում է ընդունել բնակչության անապահով խավերի բոլոր խմբերի` հաշմանդամների, զոհվածների – բազմազավակ ընտանիքների անդամների, Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակիցների, թոշակառուների, բռնադատվածների համար պետական երաշխավորված անվճար օգնության – ծառայությունների մասին: Ամբուլատոր բժշկական ծառայությունները, ներառյալ նա- լաբորատոր քննությունները ու հետազոտությունները, կոնսուլտացիաները – կանխարգելիչ միջոցառումները, անվճար կլինեն բոլորի համար:
Կանոնակարգվել է նա- անվճար – արտոնյալ դեղորայքային սպասարկման հարցը: Անկախ այս կամ այն սոցիալական խմբին պատկանելությունից անվճար դեղամիջոցներ են ստանում նա- որոշ հիվանդություններով /տուբերկուլյոզ, հոգեկան հիվանդություններ, չարորակ նորագոյացություններ, շաքարային դիաբետ, էպիլեպսիա – այլն/ տառապող մարդիկ:
Կատարելագործվել է պետպատվերի շրջանակներում իրականացվող բուժծառայությունների մասին հաշվետվության կարգը, որն ուղղված է հանրապետության բուժհիմնարկների մասնագիտական – ֆինանսական գործունեության վերահսկողության արդյունավետության բարձրացմանը: –0–

17 Июль 2000 - 13:23 AMT
17.07.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. В целях улучшения медицинского обслуживания населения Правительством НКР принято решение о гарантированной государством бесплатной медицинской помощи и услугах для социально незащищенных слоев населения – инвалидов всех групп, членов семей погибших и многодетных семей, участников Великой Отечественной войны, пенсионеров, репрессированных и т.д.
Как сообщает собкор МЕДИАМАКС из Степанакерта, медицинские услуги, включающие в себя лабораторные анализы и исследования, консультации и профилактические мероприятия, будут бесплатными для всех.
Регламентирован также вопрос бесплатного и льготного лекарственного обслуживания.
Независимо от принадлежности к той или иной социальной группе лекарства бесплатно будут получать также больные специфическими заболеваниями (туберкулез, психические заболевания, эпилепсия и т.д). –0–