Հայաստանի Ազգային ժողովում սկսվել են Հայաստանի 2012թ. պետական բյուջեի վերբաբերյալ լսումները: Ինչպես նշել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանը, գործող իշխանություններին ֆինանսատնտեսական միջոցառումների շնորհիվ հաջողվել է մեղմել համաշխարհային ճգնաժամի հետևանքները: «Այն արդյունքները, որոնք գրանցվել են տնտեսության մեջ վերջին տարիներին, հնարավորություն են տալիս ասելու, որ երկիրը վերադարձել է կայուն զարգացման փուլ»,-ասել է Գագիկ Մելիքյանը մամլո ասուլիսում:
Մելիքյանը հավելել է, որ իշխանությունների ձեռնարկած տնտեսական վերակառուցումը թույլ տվեց Հայաստանի տնտեսությանը պակաս խոցելի դառնալ: Նա նաև նշել է, որ տարվա ավարտին կհաջողվի գերազանցել ՀՆԱ 2008թ. 5,5 տոկոս ցուցանիշը:
Ինչ վերաբերում է հաջորդ տարվա բյուջեին, ապա Մելիքյանը նշել է նրա սոցիալական կողմնորոշումը, քանի որ բյուջեի 49 տոկոսը ուղվված է սոցիալական ծախսերին: Նա նաև նշել է, որ եկամտային մասը կաճի խոշոր բիզնեսի հաշվին:

В Национальном собрании Армении начались парламентские слушания по проекту госбюджета Армении на 2012 год. Как отметил депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Гагик Меликян, действующим властям благодаря финансово-экономической политике удалось смягчить последствия мирового кризиса. “Те результаты, которые фиксируется в экономике республики за последние годы, дают нам возможность сегодня сказать, что страна потихоньку вернулась в этап стабильного развития”, -заявил он на пресс-конференции в Ереване.
Меликян добавил, что экономическая перестройка осуществленная властями позволила экономике Армении быть мене уязвимой, чем прежде. Он также отметил, что по итогам года удастся превзойти показатели ВВП докризисного 2008 года на 5,5%.
Что касается бюджета на следующий год, то Меликян подчеркнул его социальную ориентированность, что 49% бюджета предусмотрено на социальные расходы. Он также отметил увеличение доходной части бюджета за счет крупного бизнеса.