16 Նոյեմբեր 2011 - 08:15 AMT
Հայաստանի Հատուկ քննչական ծառայությունը քրեական գործ է հարուցել Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի դեմ գործարար Սիլվա Համբարձումյանին ծեծի ենթարկելու կասկածանքով: Գործը հարուցվել է տուժողի այն հայտարարության հիման վրա, որ Խաչատրյանը ծեծի է ենթարկել նրան նոյեմբերի 14-ի երեկոյան «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցի սպասասրահում:
Ինչպես PanARMENIAN.Net –ին է հայտարարել ՀՀ գլխավոր դատախաղի մամլո քարտուղար Սոնա Տռուզյանը, գործը հարուցվել է ՀՀ ՔՕ 118 հոդվածի հատկանիշներով (անձի նկատմամբ ֆիզիկական բռնություն գործադրելը, որոնք 117 հոդվածով նախատեսված հետևանքների չեն հանգեցրել: Որպես պատիժ նախատեսվում է տուգանք, ոչ ավելի, քան նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով, կամ 1 տարվա ուղղիչ աշխատանքներ, կամ ձերբակալություն 2 ամսից ոչ ավելի ժամկետով-խմբ):
Տռուզյանը նշել է, որ գործ չի հարուցվել ՀՀ ՔՕ այլ հոդվածներով, որոնք առավել ծանր պատիժ են ենթադրում, քանի որ Համբարձումյանը հրաժարվել է դատաբժշկական փորձաքննությունից՝ հայտարարելով, որ մարզպետի հարվածներից մարմնական վնասվածքներ չի ստացել, ուղղակի ցավ է զգացել:
Հարկ է նշել, որ Սյունիքի մարզպետի մամլո ծառայությունը հերքում է Սիլվա Համբարձումյանին ծեծի ենթարկելու մասին տեղեկատվությունը:

16 Ноябрь 2011 - 08:15 AMT
Специальная следственная служба Армении возбудила уголовное дело по подозрению в нанесении побоев предпринимательнице Сильве Амбарцумян губернатором Сюникской области Суреном Хачатряном. Дело возбуждено на основании заявления потерпевшей о том, что Хачатрян избил ее в вечером 14 ноября в фойе гостиницы «Мариотт Армения».
Как сообщила PanARMENIAN.Net пресс-секретарь генерального прокурора Армении Сона Трузян, дело возбуждено по статье 118 Уголовного кодекса Армении (Нанесение побоев или совершение иных насильственных действий, не повлекших последствий, предусмотренных статьей 117 УК. Наказывается штрафом в размере не свыше стократного размера минимальной заработной платы, либо исправительными работами на срок не свыше одного года, либо арестом на срок не свыше двух месяцев – прим. ред.).
При этом Трузян отметила, что дело не возбуждено по другим статьям УК РА, предусматривающим более тяжкое наказание, так как Амбарцумян отказалась от прохождения судебно-медицинской экспертизы, заявив, что от ударов губернатора телесных повреждений не получила, а лишь испытала боль.
Следует отметить, что пресс-служба губернатора Сюника опровергает информацию об избиении губернатором Сильвы Амбарцумян.