16 Նոյեմբեր 2011 - 09:52 AMT
Նոյեմբերի 17-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի է ունենալու համերգ` նվիրված Ուսանողների միջազգային օրվան: Համերգում հնչելու է Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը՝ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի կատարմամբ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան)։ Համերգի մենակատարն է լինելու միջազգային մրցույթներ դափնեկիր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ, ջութակահար Նիկոլայ Մադոյանը (Գերմանիա):
Համերգը կազմակերպել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության երիտասարդական կազմակերպությունը և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը:
Նիկոլայ Մադոյանը ծնվել է 1973 թ-ին Երևանում: 1988թ-ին դարձել է Չայկովսկու անվան, այն ժամանակ դեռ համախորհրդային մրցույթի հաղթող: Միջազգային բեմում առաջին անգամ հանդես է եկել 1989թ-ին Մարինյան թատրոնի հետ Շլեզվիգ-Գոլշտեյնի փառատոնում: Մադոյանը ձայնագրել է 7 ալբոմ, որից «Kontrapunkt»-ը Լոնդոնի «The Strad» ամսագիրը համարել է լավագույնը` ջութակի նույնանման ալբոմների մեջ:
Ջութակահարը ապրում է Գերմանիայում, բայց միշտ կապ է ունեցել իր հայրենիքի հետ: Նա միշտ մասնակցել է բարեգործական համերգների: ՀՀ անկախության 13-ամյակի առիթով արժանացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստի, ինչպես նաև Երևանի կոնսերվատորիայի պատվավոր պրոֆեսորի կոչմանը:

16 Ноябрь 2011 - 09:52 AMT
17 ноября в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится концерт, посвященный Международному дню студентов, в котором прозвучит Концерт для скрипки Арама Хачатуряна в исполнении Государственного молодежного оркестра Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян). Солист концерта – лауреат международных конкурсов, заслуженный артист РА, скрипач Николай Мадоян(Германия).
Николай Мадоян родился в 1973 году в Ереване. Получил блестящее музыкальное образование, он учился у известных музыкантов Г. Богданяна, З. Брона, И. Стерна, М. Соловьева, участвовал в концертах с всемирно известными дирижерами и лучшими симфоническими оркестрами мира (К. Мазур, Р. Хикокс, Ф. Брюзгемн, К. Аббадо, А. Кац, Д. Китаенко, В. Гергиев, Л. Хагер, М. Бамберт, Р. Дуффало, Н. Алексеев и др.).
В 1988 году стал победителем конкурса им. П.И. Чайковского. Впервые выступил на международной сцене в 1989 году вместе с Мариинским театром в Фестивале Шлезвиг-Гольштейна. Мадоян записал 7 альбомов, альбом “Kontrapunkt” лондонский журнал “The Strad” объявил лучшим.
Скрипач живет в Германии, но не теряет связи с родиной. Он часто принимает участие в благотворительных концертах. В честь 13-летия независимости Армении был удостоен звания заслуженного артиста РА, а также звания почетного профессора Ереванской государственной консерватории.