16 Նոյեմբեր 2011 - 11:19 AMT
Իշխանական կառույցներում վերջին հրաժարականները ցույց են տալիս, որ հայկական իշխանությունները պատրաստվում են արտահերթ ընտրությունների: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Երևանի նախկին քաղաքապետ, ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Վահագն Խաչատրյանը: Նրա խոսքով, իշխանության մեջ իր վերադասավորումներով Սերժ Սարգսյանը պետական ապարատը դարձնում է ավելի կոշտ և կառավարելի:
Խաչատրյանը նաև նշեց, որ դա կարող են լինել և խորհրդարանական, և նախագահական արտահերթ ընտրություններ: Ինչ վերաբերվում է արտահերթ ընտրությունների հնարավորությանը, նա հայտնեց, որ «ելնելով Հայաստանի քաղաքական և տնտեսական իրավիճակից, դրանք կարող են կայանալ ցանկացած պահի»:
Խաչատրյանը այդ կապակցությամբ նշեց, որ ՀԱԿ շարունակում է պատրաստվել երկրում արտահերթ ընտրությունների, աշխատում է իր կողմնակիցների հետ, և ապագա ընտրությունների համար պատրաստում է դիտորդներին և պատասխանատու անձանց: «Մենք պետք է պատրաստ լինենք», ընդգծեց նա:
Հոկտեմբերի 28-ին հրաժարական է տվել Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը: Երևանի նոր քաղաքեպետ է դարձել է փոխքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Նոյեմբերի 1-ին Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը և ոստիկանության պետ Ալիկ Սարգսյանը հրաժարական են տվել: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է իրեն գլխավորել ՀՀԿ նախընտրական շտաբը, և ինքն իր անձնական նախաձեռնությամբ առաջարկել է հրաժարական տալ, որպեսզի ավելի արդյունավետ ձևավորի շտաբն ու նախընտրական աշխատանքներ իրականացնի: Ոստիկանության նախկին պետ Ալիկ Սարգսյանը դարձավ Հայաստանի նախագահի խորհրդականը: Նրան փոխարինեց ՊՆ փոխնախարար Վլադիմիր Գասպարյանը: Նոյեմբերի 3-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Միքայել Մինասյանը սեփական ցանկությամբ ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից: Միքայել Մինասյանը Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության նախընտրական շտաբ է տեղափոխվել և նշանակվել է Հովիկ Աբրահամյանի առաջին տեղակալը:

Последние отставки во властных структурах свидетельствуют о подготовке армянскими властями к внеочередным выборам. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил экс-мэр Еревана, член оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) Ваагн Хачатрян. По его словам, президент Серж Саргсян своими перестановками во власти делает более жестким и управляемым госаппарат.
Хачатрян также добавил, что это могут быть как внеочередные парламентские, так и президентские выборы. Что касается возможности внеочередных выборов, то он заявил: “Исходя из сегодняшней политической и экономической ситуации в Армении, они могут быть в любой момент”.
Хачатрян в этой связи отметил, что АНК продолжает подготовку к внеочередным выборам в стране, работу со своими сторонниками, готовит наблюдателей и ответственных лиц для будущих выборов. “Мы должны быть готовы” – подчеркнул он.
28 октября представил заявление об отставке мэр Еревана Карен Карапетян. Новым мэром Еревана стал вице-мэр Тарон Маргарян.
1 ноября спикер парламента и начальник полиции Армении Овик Абрамян и Алик Саркисян подали отставку. По словам Овика Абрамяна, президент РА предложил ему возглавить предвыборный штаб РПА, и он по своей личной инициативе предложил уйти с поста спикера, чтобы более эффективно сформировать штаб и проводить предвыборную работу. Экс-начальник полиции Алик Саркисян стал советником президента Армении. Новым начальником Полиции РА назначен замминистра обороны РА Владимир Гаспарян