Հայաստանը իրոք եվրաինտեգրման գործընթացում հասել է առաջընթացի: Այդ մասին Երևանում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ԵՄ արտաքին գործերի և քաղաքականության գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը:
«Մենք ողջունում ենք Հայաստանում իրականացվող եվրաինտեգրման գործընթացի զարգացումը և բարեփոխումները», նշեց Էշթոնը, հույս հայտնելով, որ առաջիկայում բանակցությունները կակտիվանան: Էշթոնը նշեց, որ ազատ արևտրի գոտու ստեղծումը, չնայած եվրագոտու ճգնաժամին՝ դրական կազդի Հայաստանի տնտեսության վրա: «Ինչ վերաբերվում է վիզային ռեժիմի, մենք չենք հետաձգում այդ գործընթացը, ուղղակի դեռ շատ բան պետք է իրականացնել նպատակին հասնելու համար»,-ասաց նա:
Իր հերթին, Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը կշարունակի ամրապնդել հարաբերությունները ԵՄ հետ, ընդգծելով երկկողմանի հարաբերությունների դրական դինամիկան:
ԵՄ արտաքին գործերի գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի տարածաշրջանային այցը սկսվեց նոյեմբերի 15-ին Ադրբեջանից: Նոյեմբերի 16-ին Էշթոնը այցելեց Թբիլիսի, որից հետո նոյեմբերի 17-ին ժամանեց Երեւան:

17 Ноябрь 2011 - 08:18 AMT
Армения действительно достигла определенного прогресса в процессе евроинтергации. Об этом на брифинге в Ереване заявила верховный комиссар ЕС Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон.
“Мы приветствуем развитие процесса евроинтеграции и реформы, которые осуществляются в Армении”, – отметила Эштон, выразив надежду, что более активные переговоры начнутся в скором времени. Эштон отметила, что создание зоны свободной торговли, несмотря на сегодняшний кризис еврозоны, будет иметь лишь положительное влияние на экономику Армении. “Что же касается визового режима, то мы не откладываем его, просто еще много предстоит осуществить для достижения поставленной цели”, – сказала она.
В свою очередь, министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян отметил, что Армения будет продолжать укреплять отношения с ЕС, при этом подчеркнув положительную динамику развития двусторонних отношений.
15 ноября начался первый региональный визит верховного комиссара ЕС по внешней политике Кэтрин Эштон. 15 ноября Эштон посетила Баку, 16 ноября комиссар отправилась в Тбилиси, после чего 17 ноября прибыла в Ереван.