17 Նոյեմբեր 2011 - 08:59 AMT
Մեկ շաբաթից Բրյուսելում կայանալու է Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորհրդի նիստը, որի ժամանակ մենք կամփոփենք Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ այս վերջին տարվա ընթացքում ձեռնարկված քայլերը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության գծով գերագույն հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի հետ ճեպազրույցում:
Մենք գոհունակությամբ կարող ենք նշել, որ այդ հարաբերություններն ակտիվ կերպով զարգանում են թե բարձրաստիճան փոխայցելությունների, թե Ասոցացման համաձայնագրի բանակցությունների, թե խոր եւ համապարփակ առեւտրի գոտու ստեղծման, թե վիզային ռեժիմի դյուրացմանն ուղղված քայլերի առումով:
Մենք գոհ ենք նաեւ ԵՄ փորձագետների Հայաստանում գործունեության կապակցությամբ, որոնք իրենց աջակցությունն են բերում Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին:

17 Ноябрь 2011 - 08:59 AMT
На будущей неделе в Брюсселе состоится очередное заседание Совета сотрудничества ЕС-Армения. Об этом сообщил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместном с верховным комиссаром ЕС по внешним делам и политике безопасности Кэтрин Эштон брифинге.
“С удовлетворением могу отметить активное развитие двусторонних отношений в рамках Договора об ассоциации, в частности, в переговорах по созданию зон свободной торговли и упрощению визового режима”, – отметил министр.
Также, по словам министра, Армения высоко ценит деятельность европейских экспертов, содействующих осуществлению реформ в Армении.
15 ноября начался первый региональный визит верховного комиссара ЕС по внешней политике Кэтрин Эштон. 15 ноября Эштон посетила Баку, 16 ноября комиссар отправилась в Тбилиси, после чего 17 ноября прибыла в Ереван.