17 Նոյեմբեր 2011 - 09:38 AMT
Նոյեմբերի 18-ին Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանում տեղի է ունենալու Մոկո (Մարիամ) Խաչատրյանի և հայտնի դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի համատեղ «Էպիկենտրոն» ցուցահանդես-համերգը: Նմանօրինակ միջոցառումը Հայաստանում կազմակերպվում է առաջին անգամ: Ցուցահանդեսի համակարգող, ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սոնա Հարությունյանը նշեց, որ նախագծի նախապաատրաստական աշխատանքները բավական երկար են տևել, քանի որ նախագիծը Հայաստանում առաջին անգամ է կազմակերպվում: «Նորարարական այս նախագիծը ընդգրկում է երկու այն արվեստագետներին, ովքեր իրենց ուրույն տեղն ունեն իրենց ոլորտներում», նշեց Հարությունյանը: Հարությունյանը նախագիծը անվանեց «կենդանի երկխոսություն արվեստի հետ»:
Մելիքյանը, ով հատուկ այդ ցուցահանդեսի համար գրել է «Էպիկենտրոն» եռապատումը, պատմեց, որ համատեղ նախագծի տարբեր ծրագրեր կային: «Էպիկենտրոնը» դա Մոկոյի ստեղծագործությունների և անհատականության ոգեշնման արդյունքն է: Բացի «Էպիկենտրոն»-ից, կատարվելու են նաև Մանսուրյանի և Դելալյանի ստեղծագործությունները:
Մոկո Խաչատրյանը, ով բազմաթիվ ցուցահանդեսներ է ունեցել Հայաստանում և արտերկրում, ուրախությամբ նշեց, որ առաջին անգամ է համագործակցում երաժշտի հետ: Ցուցահանդեսում նկարչուհին ներկայացնելու է 24 ստեղծագործություն, որոնք մեծ ոգեշնչմամբ նկարել է 2 ամսում:
Ցուցահանդես-համերգի այցելուներին ասպասվում է նաև մեկ անակնկալ: Հանդիսատեսի աչքի առաջ նկարչուհին կստեղծագործի Մելիքյանի դաշնամուրային իմպրովիզների ներքո:
Թողարկվելու է ալբոմ, որտեղ ներառվելու են ցուցահանդեսի ժամանակ Մելիքյանի կողմից կատարած ստեղծագործությունների խտասկավառակը:

18 ноября в ереванском Музее современного искусства состоится совместная выставка-концерт под названием “Эпицентр”, в котором примут участие художница Моко (Мариам) Хачатурян и известный армянский пианист Айк Меликян. Подобное мероприятие в Армении организуется впервые. Координатор выставки, начальник Управления современного искусства Министерства культуры РА Сона Арутюнян отметила, что подготовка проекта заняла достаточно много времени, поскольку подобный проект будет реализовываться впервые. “Этот новаторский проект включает одновременное представление двух известных деятелей искусства, каждый из которых добился большого признания в своем творчестве”, – отметила Арутюнян. Она назвала проект “живым диалогом с искусством”.
Меликян, написавший специально для проекта трилогию “Эпицентр”, рассказал, что было много разных программ совместного проекта. “Эпицентр” является результатом вдохновения Моко. Помимо трилогии будут исполнены произведения Мансуряна и Делаляна.
Моко Хачатурян, выставки которой имели достаточный успех как в Армении, так и за рубежом, с радостью отметила, что впервые сотрудничает с музыкантом. На выставке будут представлены 24 работы художницы, которые она создала в течение двух месяцев.
Во время мероприятия ожидается сюрприз. На глазах у зрителя художница будет писать картины под звуки фортепианной импровизации.