Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանը, որը ողջ ԽՍՀՄ-ում միակ ժամանաակից արվեստի թանգարանն էր, այսօր կանգնած է բազմաթիվ խնդիրների առաջ: ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սոնա Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նշեց, որ այն այսօր չի ջեռուցվում և վերանորոգման լուրջ կարիք ունի: Թանգարանը պատկանում է Երևանի քաղաքապետարանին և Հարությունյանը հույս է հայտնում, որ Երևանի նոր քաղաքապետը այդ հարցին լուծում կտա:
Նոյեմբերի 18-ին այդտեղ բացվելու է Մարիամ (Մոկո) Խաչատրյանի ցուցահանդեսը, որը պետք է շարունակվեր մինչև նոյեմբերի 30-ը: Սակայն այնտեղ այնքան ցուրտ է, որ նկարչուհին մտավախորեն ցանկանում է ինչքան հնարավոր է շուտ ավարտել ցուցահանդեսը: «Կտավը կախելուց ընդամենը 20 րոպե հետո այն դեֆորմացվեց», նշեց նկարչուհին: Բացի դրանից, ըստ նկարչուհու, թանգարանում չկան տարրական հարմարություններ` թելեր` աշխատանքները կախելու համար, վարդակներ: Նա թանգարանին նվիրել է իր հոր` հայտնի նկարիչ Ռուդոլֆ Խաչատրյանի 6 նկարները, որոնք արդեն նկատելի վնասվել են: Մշակույթի նախարարությունը եկող տարի գարնանը քաղաքապետարանում հանդես կգա առաջարկով: Թանգարանի նմուշները պատկանում են Մշակույթի նախարարությունը, իսկ կառույցը` քաղաքապետարանին: Ըստ Սոնա Հարությունյանի, առաջնահերթը թանգարանի շենքի խնդրի լուծումն է, որովհետև այն գտնվում է բազմաբնակարանային շենքում, և շատերը նույնիսկ թանգարանի տեղը չգիտեն:

17 Ноябрь 2011 - 11:09 AMT
Единственный музей Современного искусства в СССР находился в Ереване, а теперь, кажется, его и не существует
Ереванский Музей современного искусства, единственный во всем бывшем СССР, сегодня оказался в довольно затруднительном положении. Во время беседы с журналистами начальник Управления современного искусства Министерства культуры РА Сона Арутюнян отметила, что музей не отапливается и нуждается в капитальном ремонте. Музей находится под ведомством мэрии Еревана, и Арутюнян надеется, что новый мэр столицы решит эту проблему надлежащим образом.
18 ноября в музее откроется выставка работ Мариам (Моко) Хачатурян, которая продлится до 30 ноября. Однако в здании так холодно, что художница уже торопится с закрытием выставки. “Картина деформировалась через 20 минут, после того, как ее повесили на стену”,- сказала художница. Кроме того, в музее нет необходимых условий и удобств для организации выставки. Моко подарила музею 6 картин, написанных ее отцом – известным художником Рудольфом Хачатуряном, которые уже заметно повреждены. Министерство культуры РА весной будущего года выступит с предложением к мэрии Еревана. Экспонаты музея принадлежат Министерству культуры, а здание музея – мэрии Еревана. По словам Соны Арутюнян, вопрос нового здания музея является первичной задачей, поскольку он сейчас расположен в многоквартирном доме, большая часть жителей которого даже не знает о существовании музея.