17 Նոյեմբեր 2011 - 14:19 AMT
Նոյեմբերի 18-ին Ֆրանսիայի Բարձրագույն կոմերցիոն դպրոցի Քաղաքական գիտությունների փարիզյան ինստիտուտի ակադեմիական ծրագրերի ղեկավար Ալֆրեդ Գրոսսեն դասախոսությամբ հանդես կգա Երևանի պետական համալսարանում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն: Նրա խոսքով` Գրոսսեն հանդես կգա «Ողբերգական անցյալն ու կառուցողական հիշողությունը` արդյոք հնարավոր է ֆրանս-գերմանական օրինակը տարածել այլ երկրների վրա» թեմայով դասախոսությամբ:
Ընդ որում, դեսպանը հաղորդել է, որ Ալֆրեդ Գրոսսեն Երևան է ժամանել «Մտորումների օրեր» ավանդական սեմինարին մասնակցելու համար, որի կազմակերպիչներն են Ֆրանսիայի ԱԳՆ «Դալամբեր» հիմնադրամն ու ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատունը` Հայաստանի ԳԱԱ հետ համատեղ: Այս տարի սեմինարը կկայանա «Անորոշության մարտահրավերները» խորագրի ներքո:
Նոյեմբերի 17-ին և 18-ին կայանալիք սեմինարին մասնակցելու համար Երևան են ժամանել նաև Փարիզի ինստիտուտի ազգագրության պրոֆեսոր Դեկարտ Իվ Շարբինը և Ստրասբուրգի համալսարանի պրոֆեսոր Ժերալդ Բրոնեն:

17 Ноябрь 2011 - 14:19 AMT
18 ноября руководитель академических программ Парижского института политических наук Высшей коммерческой школы Франции, профессор Альфред Гроссе выступит с лекцией в Ереванском государственном университете (ЕГУ), Об этом в ходе пресс-конференции в Ереване сообщил посол Франции в Армении Анри Рено. По его словам, Гроссе выступит с лекцией ан тему «Трагическое прошлое и конструктивная память: можно ли распространить франко-немецкий пример на другие страны».
При этом посол сообщил, что Альфред Гроссе приехал в Ереван для участия в традиционном семинаре «Дни размышлений», организаторами которого являются Фонд «Даламбер» МИД Франции и посольство Франции в РА совместно с НАН Армении. В этом году семинар проходит под названием «Вызовы неопределенности».
Для участия в семинаре, который пройдет с 17 по 18 ноября, в Ереван также прибыли профессор демографии Парижского университета Декарт Ив Шарбин и профессор Страсбургского университета Жеральд Броне.