18 Նոյեմբեր 2011 - 05:51 AMT
Գեղի գետի ջրային ավազանում միանգամից 10 փոքր ՀԷԿ է կառուցվում, նախագծերը փաստաթղթային ստուգման կամ շինարարական աշխատանքների մեկնարկման փուլում են: Այդ մասին Էկոլուրին են հաղորդում աղբյուրները: ՀԷԿ-ից մեկը պետք է կառուցվի Գեղի գետի Գյարդ վտակի վրա, որն ապահովում է Կապան քաղաքի խմելու ջրի 50 տոկոսը: Թեկուզ միայն այդ պատճառով, կարծում են աղբյուրները, նախագիծը մշակված չէ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման տեսակետից:
Էկոլուրի դիտարկած փոքր ՀԷԿ-րի նախագծերի մեծ մասը չունեն շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատական, կամ այդ մասը նախագծում թույլ է ներկայացված: Գետերը չունեն անձնագրեր, դրանց մասին տվյալները հին են և չեն համապատասխանում իրողություններին:
Այդ կապակցությամբ Էկոլուրը խնդրում է բնապահպանության նախարարությանը դիտարկել այս տեղեկատվությունը որպես ահազանգ և հաղորդել, թե Գեղի գետի ավազանում փոքր ՀԷԿ-րի կառուցաման քանի նախագիծ է ներկայացվել բնապահպանական փորձաքննության, քանի նախագիծ է դրական եզրակացություն ստացել և արդյոք Գյարդի վրա ՀԷԿ-ի կառուցուման նախագիծն ունի դրական եզրակացություն:

18 Ноябрь 2011 - 05:51 AMT
В водном бассейне реки Гехи строятся сразу 10 малых ГЭС, и что проекты в стадии документальной апробации, либо в начале строительных работ. Об этом Эколур сообщили источники.
Одна из ГЭС должна быть построена на притоке реки Гехи, речке Гярд, которая снабжает питьевой водой город Капан практически на 50%. Хотя бы поэтому, считают источники, проект не выдержан с точки зрения оценки воздействия на окружающую среду.
Большинство рассмотренных ЭкоЛур проектов малых ГЭС не имеют оценки воздействия на окружающую среду, либо эта часть в проекте представлена очень слабо. Реки не имеют паспорта, данные о них старые и не соответствуют реалиям.
В связи с этим ЭкоЛур просит министерство охраны природы рассматривать эту информацию как сигнал тревоги и сообщить, сколько проектов по строительству малых ГЭС в бассейне реки Гехи были представлены для прохождения природоохранной экспертизы, сколько проектов получило положительное заключение, и имеет ли положительное заключение проект строительства малой ГЭС на Гярде.