18 Նոյեմբեր 2011 - 10:09 AMT
Այսօր` նոյեմբերի 18-ին Հովհ. Շարամբեյանի անվան ժողստեղծագործության կենտրոնի թանգարանում բացվեց հայկական գորգագործությանը նվիրված առաջին համապետական երկօրյա գիտաժողովը: Ողջույնի խոսքով ելույթներ ունեցան թանգարանի տնօրեն Հովիկ Հովեյանը, ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը, ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը, Արվեստի ինստիտուտի տնօրեն Արարատ Աղասյանը:
Հովիկ Հովեյանը լրսգրողների հետ զրույցի ժամանակ նշեց, որ այսօր աշխարհում հայկական գորգը անկում է ապրում, փոխարենը աշխարհը ողողել են թուրքական, հնդկական և նույնիսկ կորեական գորգերը: Նա նշեց, որ հայկական գորգերը չպետք է վերանան, և դրա համար պետք է երկրում զարգացնել ձեռագործ գորգագործությունը` ստեղծելով արհեստանոցներ և գործարաններ:
Մշակույթի նախարարի տեղակալը իր ելույթում նշեց, որ գիտաժողովի նյութերը անհրաժեշտ է տպել ինչպես հայերենով, այնպես էլ օտար լեզուներով: Նա նաև նշեց, որ նախարարությունը կփորձի նաև այս գիտաժողովը դարձնել միջազգային:
Գիտաժողովին մասնակցում են Հայաստանի և ԼՂՀ թանգարանների գորգագիտության բաժնի գիտական աշխատողներ, գորգագետներ և այլ մասնագետներ: Նրանք խոսելու են գորգագործության տեխնիկայից, ծագումնաբանությունից, պատմությունից և այլն:
Թանգարանի գորգերի բաժնի գլխավոր ֆոնդապահ Հենրիկ Պետրոսյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ թանգարանում պահպավում են 235 գորգ, ցուցադրվում են 20 գորգ և 15 կարպետ: Հնագույն գորգը, որը պահպանվում է թանգարանում, թվագրվում է 1809 թ-ով և բերվել է Արցախի Մարտակերտի շրջանի Հաթերք գյուղից:

18 Ноябрь 2011 - 10:09 AMT
18 ноября в Ереване в музее Центра народного творчества им. О. Шарамбеяна открылась первая общегосударственная двухдневная научная конференция, посвященная армянскому ковроделию. На открытии с приветственной речью выступили директор музея Овик Овеян, заместитель министра культуры РА Артур Погосян, директор Института археологии и этнографии НАН РА Павел Аветисян, директор Института культуры Арарат Агасян.
В беседе с журналистами Овик Овеян сказал, что армянское ковроделие в настоящее время переживает упадок, вместо этого мировые рынки заполонили турецкие, индийские и даже корейские ковры. Он сказал, что нельзя допустить исчезновения армянских ковров. Для этого необходимо развить в стране ручное ковроделие, открывать фабрики и мастерские.
Заместитель министра культуры РА Артур Погосян в своем выступлении отметил, что материалы конференции необходимо опубликовать, как на армянском, так и на иностранных языках. Он также добавил, что министерство попытается сделать конференцию международной.
В конференции принимают участие сотрудники отделов ковроведения музеев Армении и НКР, а также ковроведы и другие специалисты. Они будут говорить о технике ковроделия, о происхождении и истории этого вида искусства и т.д.
Главный хранитель фонда отдела ковров музея Генрик Петросян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что в музее хранится 235 ковров, выставлены 20 ковров и 15 карпетов. Самым старым ковром, хранящимся в музее, является ковер, сотканный в 1809 году, который был привезен из деревни Атерк Мартакертской области Арцаха.