18 Նոյեմբեր 2011 - 10:44 AMT
Կոալիցիոն և ընդդիմադիր պատգամավորները հավասարապես չեն հավատում արտահերթ նախագահական ընտրությունների հավանականությանը
Կոալիցիոն և ընդդիմադիր պատգամավորները հավասարապես չեն հավատում Հայաստանում վաղաժամ նախագահական ընտրությունների հավանականությունը: «Սա իրակնությունից կտրված հարց է: Դրա համար պետք են հիմքեր, հատուկ գործընթացներ, որոնց մասին կարելի է խոսել», հայտարարեց խորհրդարանում լրագրողներին ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցությունից պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը: Նրա խոսքով, նախագահ Սերժ Սարգսյանը հիմա ամբողջովին վերահսկում է իրավիճակը, ինչի մասին վկայում է, մասնավորապես, Ազգային ժողովի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականը:
Իր հերթին Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից պատգամավոր Սամվել Բալասանյանը ևս հերքեց այդ հնարավորությունը: «Կարծում եմ դա անհեթեթություն է, անտրամաբանական է», պատասխանեց նա լրագրողի հարցին:
Մյուս կոալիցիոն կուսակցության՝ ՕԵԿ-ի անդամ Խաչիկ Հարությունյանը լրագրողներին հայտարարեց, որ նման սցենարն անիրական է:
Վերջերս, քաղաքական շրջանակներում և ԶԼՄ-երում կարծիք է ձևավորվել, ըստ որի Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարող է կրկնել իր վրացի գործընկեր Միխայիլ Սահակաշվիլիի փորձը և համատեղել հերթական խորհդարանական և արտահերթ նախագահական ընտրությունները:

18 Ноябрь 2011 - 10:44 AMT
Коалиционные и оппозиционные депутаты одинаково не верят в возможность досрочных президентских выборов
Коалиционные и оппозиционные депутаты одинаково не верят в возможность проведения в Армении досрочных президентских выборов. “Это полностью оторванный от реальности вопрос. Для этого должны быть основания, определенные процессы, чтобы можно было об этом говорить”,- заявил журналистам в парламенте депутат от оппозиционной партии “Наследие” Армен Мартиросян. По его словам, президент Серж Саргсян сейчас полностью контролирует ситуацию, свидетельством чего, в частности, является отставка спикера Национального собрания Овика Абраамяна.
В свою очередь вице-спикер парламента Армении, депутат от коалиционной партии “Процветающая Армения” Самвел Баласанян также отверг такую возможность. “Считаю нелепостью, так как не укладывается в логику”, – ответил он вопрос журналистов.
Депутат от другой коалиционной партии “Оринац еркир” Хачик Арутюнян заявил журналистам, что подобный сценарий нереалистичен.
В последнее время в армянских политических кругах и СМИ выражается мнение, что президент Армении Серж Саргсян может повторить опыт своего грузинского коллеги Михаила Саакашвили и совместить очередные парламентские и внеочередные президентские выборы.