18 Նոյեմբեր 2011 - 10:55 AMT
Նոյեմբերի 18-ին Երևանում տեղի է ունեցել բուլղարացի լրագրող, ռեժիսոր, սցենարիստ ու օպերատոր Ցվետանա Պասկալևայի «Ղարաբաղի վերքերը» ֆիլմի տեսասկավառակի շնորհանդեսը: Ինչպես միջոցառման ընթացքում հայտարարել է Պասկալևան, 1991թ. մայիսը հատուկ տեղ է գրավում ինչպես նրա անձնական, այնպես էլ ստեղծագործական կենսագրության մեջ: «Այն կադրերը, որ տեսնում ենք իմ ֆիլմում, հիշեցնում են մեզ այն սարսափելի օրերը, երբ չորս տարի Ղարաբաղի ժողովուրդը ամեն օր ապրում էր մշտական սթրեսի մեջ»,-ասել է նա: Պասկալևան նշել է, որ Ղարաբաղի բոլոր բնակիչները, «երեխայից մինչև ծերունի, հերոսներ էին ինձ համար»:
«Ես չգիտեի՝ իմ ուժերը կբավարարե՞ն արդյոք նրանց հետ այդ մեծ ողբերգությունը վերապրելու համար, նրանց արցունքներն ու տառապանքը տեսնելու համար»,-ասել է Ցվետանա Պասկալևան՝ հավելելով, որ ղարաբաղյան պատերազմը փոխեց նրա կյանքը, խորը վերք թողնելով նրա սրտում, ստիպելով մնալ Ղարաբաղում և հետևել իրադարձությունների զարգացմանը: «Որքան շատ էի ես մնում, այնքան շատ էի հասկանում, որ չեմ կարող հեռանալ, որովհետև արդեն այնքան էր ներդրված, արված, և ես ցանկանում էի տեսենլ այդ հարցի խաղաղ լուծումը»,-ասել է նա: Ընդ որում Պասկալևան նշել է, որ Հայաստանն ու Ղարաբաղը «հոգևոր լար դարձան նրա համար:
«Սա հսկայական նախագիծ է՝ յոթ փաստագրական ֆիլմ, որոնք երկար ժամանակ պահանջված չէին, սակայն ես գիտեի, որ դրանք շատ են հարկավոր համաշխարհային վավերագրության և Ղարաբաղի հարցի ճիշտ ընկալման համար, որն իր լուծմանն է սպասում»,-ասել է նա:
Նա նաև շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն մարդկանց, որոնք աշխատել են բոլոր այս տարիներին և օգնել են թողարկել տեսասկավառակը:
Սկավառակում ընդգրկված է 7 ֆիլմ: Այն թողարկվելու է վեց լեզուներով՝ հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, իսպաներեն, ֆրանսերեն, բուլղարերեն: Տեսասկավառակը թողարկել է Armenia music center ընկերությունը:

18 Ноябрь 2011 - 10:55 AMT
Цветана Паскалева: Мои фильмы нужны для правильного понимания карабахского вопроса, который ждет своего решения
18 ноября в Ереване состоялась церемония презентации DVD диска фильма известной болгарской журналистки, режиссера, сценариста и оператора Цветаны Паскалевой “Раны Карабаха”. Как завила в ходе мероприятия Паскалева, май 1991 года занимает особое место как в ее личной, так и творческой биографии. «Те кадры, которые вы видите в моем фильме, напоминают нам эти страшные дни, когда четыре года карабахский народ каждый день жил в постоянном стрессе», – сказала она. При этом Паскалева отметила, что все жители Карабаха, «от детей до стариков для меня были героями». «Я не знала, хватит ли мне столько сил пережить вместе с ними эту большую трагедию, увидеть их слезы и раны», – отметила Цветана Паскалева, добавив, что именно поэтому ее фильм называется «Раны Карабаха». Она также отметила, что карабахская война изменила ее жизнь, оставила глубокую рану в ее сердце, заставила ее остаться в Карабахе и наблюдать за развитием событий. “Чем дальше я оставалась, тем больше понимала, что не могу уйти, потому что так много уже было вложено, сделано, и я хотела увидеть мирное решение этого вопроса», – подчеркнула она. При этом Паскалева отметила, что Армения и Карабах стали ее “духовной струной”.
“Это громадный проект – семь документальных фильмов, которые очень долго были невостребованными, однако я знала, что они очень нужны для мировой документалистики и для правильного понимания карабахского вопроса, который ждет своего решения», – подчеркнула она.
Она также поблагодарила всех тех людей, которые работали с ней все эти годы, и помогли выпустить диск.
Диск состоит из семи фильмов. DVD будет выпущен на шести языках: армянском, русском, английском, испанском, французском, болгарском. Диск выпущен компанией “Armenia music center”.