18 Նոյեմբեր 2011 - 11:48 AMT
«Ժառանգություն»՛ ընդդիմադիր կուսակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը դեմ է հանդես եկել Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական միությանը, որի ստեղծման մասին համաձայնությունն այսօր ստորագրել են Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի նախագահները: «Ես չեմ կարծում, որ Հայաստանի ուղին տնտեսապես ոչ զարգացած , էլ չեմ ասում ժողովրդավարությունից հեռու գտնվող պետություններին միանալն է»,- հայտարարել է նա խորհրդարանում գտնվող լրագրողներին:
«Չունենալով ընդհանուր սահման՝ շատ դժվար եմ պատկերացնում միացման մասին համաձայնության ստորագրումը: Առավել ևս, որ այն խնդիրները, որոնք առկա են այդ երկրներում, Հայաստանին հնարավորություն կտան արդյո՞ք լուծելու այն մարտահրավերները, որոնք կանգնած են նրա առջև»,- հավելել է ընդդիմադիր պատգամավորը:
Ըստ որում, Մարտիրոսյանը հեգնանքով հավելել է, որ «հայկական իշխանությունը սիրում է փաստաթղթեր ստորագրել գիշերը, առանց հասարակական քննարկումների»:
Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն և Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն այսօր Մոսկվայում ստորագրել են Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման մասին հռչակագիրը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) մասին համաձայնագիրը և ԵՏՀ-ի աշխատանքի կանոնակարգը:
Եվրասիական տնտեսական միության ազգային մարմինները, որոնք պետք է ձևավորվեն մնչև 2015 թվականը, կստանան Ռուսասանի, Բելառուսի և Ղազախստանի 175 լիազորություններ:

A member of Heritage opposition party is opposed to Armenia’s joining the Eurasian Union, with Russia, Belarus and Kazakhstan Presidents having signed a decree to set up Eurasian Economic Commission.
“I don’t believe Armenia will benefit from joining countries with poor democracies and underdeveloped economies,” Armen Martirosyan told journalists at National Assembly.
“It’s hard to imagine joining the Union without having common borders. Moreover, current problems in Eurasia Union member states won’t allow Armenia to overcome its own challenges,” he noted.
“However, signing documents at night time, without prior public discussions is a common practice with Armenian authorities,” the oppositionist said.
Russia, Belarus and Kazakhstan have signed a decree to set up a joint body to oversee and regulate the economy and trade in the three former Soviet countries. The Eurasian Economic Commission will be set up in January to regulate and to gradually take over functions in shaping and executing trade and economic policies from Russian, Belarusian and Kazakh authorities in a way similar to the economic bodies of the European Union.