Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության մշակութային հարցերով խորհրդական Մոհամմադ Ռեզա Շաքիբան հայ իրանական մշակութային կապերի զարգացմանը նպաստելու հանար պարգևատրել է ՀՀ մշակույթի նախարարության բարձրագույն պարգևով` Ոսկե մեդալով: Ինչպես հայտնում է նախարարության պաշտոնական կայքը, պարգևը հանձնել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Նախարարը շնորհակալությամբ ու գոհունակությամբ փաստել է 2 հարևան երկրների միջև մշակութային հարաբերությունների զարգացումները ինչպես պատմամշակութային ժառանգության ոլորտում, այնպես էլ ժամանակակից գրական դրսևորումներում և կինոարվեստում: Նախարարն իր խոսքում հայ-իրանական մշակութային կապերի վերջին տարիների ձեռքբերումներից է համարել երկու երկրների համապատասխան հաստատությունների (Հայաստանի ազգային գրադարանի և ԻԻՀ գիտության և տեխնոլոգիաների գրադարանի, Հայաստանի թատերական գործիչների միության և Իրանի բեմական արվեստների կենտրոնի տնօրինության և այլն) միջև ուղղակի կապերի զարգացման ու ամրապնդման նպատակով երկկողմ փաստաթղթերի ստորագրումը: Նա նաև հույս հայտնեց, որ երկկողմ լավագույն նախաձեռնություններ առջևում ևս կլինեն:
ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության մշակութային հարցերով խորհրդական Մոհամմադ Ռեզա Մոհամմադի Շաքիբան իր հրաժեշտի խոսքում կրկին անգամ անդրադարձավ կատարված աշխատանքին, շնորհակալություն հայտնեց իրանական կողմի բոլոր նախաձեռնություններին ՀՀ մշակույթի նախարարության ցուցաբերած պատրաստակամ աջակցության համար և խոսքն ավարտեց Մեղրիում տեղադրված հայ-իրանական բարեկամությանը նվիրված հուշարձանի հիշատակումով, Մեղրիում անցկացված համատեղ համերգային, ցուցահանդեսային ու գրական ծրագրին, որին մասնակցելու էր եկել ԻԻՀ մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման նախարարի տեղակալի գլխավորած պատվիրակությունը: Մոհամմադ Ռեզա Մոհամմադի Շաքիբան հավաստեց, որ հաջորդ նմանօրինակ հանդիպումը կկայանա 2012 թ. Իրանում:

19 Ноябрь 2011 - 07:26 AMT
Советник по вопросам культуры посольства Исламской Республики Иран в Армении Мухаммад-Реза Шакиба награжден высшей наградой Министерства культуры РА – Золотой медалью за содействие укреплению армяно-иранских культурных связей. Как сообщает официальный сайт Министерства РА, награду вручила министр культуры РА Асмик Погосян.
Министр поблагодарила и выразила признательность за содействие укреплению культурных связей между двумя странами, как в области культурно-исторического наследия, так и в современном литературном и киноискусстве. В своей речи министр отметила, что подписание двусторонних соглашений между соответствующими учреждениями обеих стран с целью укрепления и развития связей (между Национальной библиотекой Армении и Библиотекой науки и технологий Ирана, Союзом театральных деятелей Армении и руководством Центра сценического искусства Ирана и др.) также является одним из достижений последних лет в укреплении армяно-иранских культурных связей. Она также выразила надежду, что лучшие двусторонние инициативы еще впереди.
Советник по вопросам культуры посольства Исламской Республики Иран в Армении Мухаммад-Реза Шакиба в своей речи еще раз вспомнил о проделанной совместной работе, поблагодарил за готовность Министерства культуры РА всячески поддерживать все инициативы иранской стороны. Мухаммад-Реза Шакиба отметил, что следующая подобная встреча состоится в 2012 году в Иране.