Գվինեայի Հանրապետության և Թանզանիայի Միացյալ Հանրապետության քաղաքացիների կողմից զգալի չափերի գումար հափշտակելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի երկու հոդվածներով:
Դատախազությունից հայտնում են, որ ուսումնասիրելով ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության կողմից նախապատրաստված նյութերը` մասնավորապես պարզվել է, որ Գվինեայի Հանրապետության քաղաքացի Ա. Ք.-ն Թանզանիայի Միացյալ Հանրապետությունում բնակվող ոմն Ռ.-ի հետ նախնական համաձայնության է եկել` ինքնաթիռի տոմսերի ապօրինի վաճառքի, շուկայականից էժան գներով ավիատոմսեր գնել ցանկացողներից կանխիկ գումար ստանալու, դրանք հափշտակելու, ավիատոմսի գումարը կեղծ բանկային քարտերի օգտագործմամբ այլ անձանց բանկային հաշիվներից վճարումներ կատարելու շուրջ:
Նախապատրաստված նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Թանզանիայում նմանատիպ մի քանի գործարքներ հաջողությամբ իրականացնելուց հետո 2011թ. օգոստոսին Ա. Ք.-ն եկել է Հայաստան` նպատակ ունենալով Հայաստանում ևս շարունակել իր գործունեությունը: Այս նպատակով փնտրել և գտել է ավիատոմսերի գնորդներ: Մասնավորապես` 2011թ. հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին ՀՀ թվով երեք քաղաքացիների անվամբ Երևան-Մոսկվա և Երևան-Մոսկվա-Սոչի չվերթերի ավիատոմսեր ձեռք բերելու համար ստացել է գումարն ու խաբեությամբ հափշտակել:
Գնորդների վստահությունը չարաշահելու արդյունքում խարդախությամբ ստացված գումարների հափշտակությունը քողարկելու համար Ա. Ք.-ն ոմն Ռ.-ին համացանցով տեղեկություն է հաղորդել` նրան տրամադրելով ավիատոմսերի պատվիրատուների անձնագրային տվյալները: Այնուհետև քննությամբ դեռևս չպարզված անձանց հաշվեհամարներից հափշտակված գումարների հաշվին, կեղծ բանկային պլաստիկ քարտի օգտագործմամբ էլեկտրոնային ավիատոմսերի դիմաց վերոհիշյալ երեք քաղաքացիների անվամբ կատարել է վճարումներ: Արդյունքում` Ա. Ք.-ն և Ռ.-ն հափշտակել և օրինականացրել են խոշոր չափերի գումար:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 190-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:

19 Ноябрь 2011 - 13:27 AMT
В Армении граждане Гвинеи и Танзании обвиняются в мошенничестве и незаконной легализации весьма крупных сумм
По факту хищения гражданами Гвинеи и Танзании крупных сумм денег и легализации полученной преступным путем прибыли в Управлении Генпрокуратуры РА по делам, рассматриваемым в органах национальной безопасности, возбуждено уголовное дело по двум статьям УК Армении.
В Генпрокуратуре РА сообщают, что при изучении предоставленных главным управлением по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении материалов, в частности, выяснилось, что гражданин Гвинеи А. К., заключил предварительное соглашение с проживающим в Танзании гражданином Р. о незаконной продаже билетов на авиарейсы, хищении денежных средств людей, желающих приобрести билеты по низким ценам, а также об оплате билетов с чужих банковских счетов посредством поддельных банковских карточек.
После изучения дела выяснилось, что подозреваемые не новички в этом деле: А. К. неоднократно совершал мошеннические действия еще в Танзании, а в августе 2011 г. прибыл в Армению для того, чтобы продолжить свою деятельность в Армении. Гражданин Гвинеи нашел “покупателей”, которые и в октябре-ноябре 2011 г. передали ему деньги, чтобы он приобрел билеты на рейсы Ереван-Москва и Ереван-Москва-Сочи. Покупателей было трое. Полученные денежные средства А. К. присвоил.
После этого, чтобы сокрыть преступление и уйти от ответственности, А. К. через Интернет предоставил Р. личные данные покупателей авиабилетов. Тот, в свою очередь, умудрился через поддельные банковские карты, оформленные на имена третьих лиц, совершить электронную оплату билетов. В результате А. К. и Р. легализовали и присвоили крупные суммы.
По факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 178 (Мошенничество) и пункту 2 части 2 статьи 190 (Легализация доходов, полученных незаконным путем) УК Армении.
Для проведения предварительного следствия дело направлено в Службу национальной безопасности Армении.