21 Նոյեմբեր 2011 - 07:22 AMT
Նոյեմբերի 13-ից 21-ը հերթական այցով Հայաստանում էր գտնվում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ու Միացյալ Թագավորության փորձագետների խումբը` ՀՀ Զինված ուժերի անձնակազմի կառավարման համակարգի բարեփոխումների հարցերով խորհրդատվություն տրամադրելու նպատակով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում խորհրդատվական խումբը արդյունավետ քննարկումներ անցկացրեց կադրերի կառավարման ոլորտում ներգրավված պաշտպանության նախարարության և Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ներկայացուիչների հետ:
Քննարկումների հիմնական թեման ՀՀ Զինված ուժերում պրոֆեսիոնալ սերժանտական կազմի համակարգի ներդրման և զարգացման հարցերն էին: Մասնավորապես, հատուկ ուշադրության արժանացան պրոֆեսիոնալ սերժանտների ընտության կարգը, պաշտոնին նշանակումը, կրթության և ուսման կազմակերպումը, որակավորումն ու ատեստավորումը, պաշտոնեական առաջխաղացումը և սոցիալական ապահովումը:
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Միացյալ Թագավորության համատեղ խորհրդատվական խմբին ընդունեց նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը` այցի արդյունքներն ամփոփելու և հետագա խորհրդատվական օժանդակությունը նախանշելու նպատակով:

21 Ноябрь 2011 - 07:22 AMT
С 13 по 21 ноября с целью предоставления консультаций по вопросам проведения реформ в системе управления состава Вооруженных сил Армении, с очередным визитом в Армении находилась экспертная группа из США и Великобритании. В Министерстве обороны РА группа провела продуктивные обсуждения с представителями штаба ВС РА и МО РА, которые вовлечены в сферу управления кадрами.
Как сообщает пресс-служба МО РА, основной темой обсуждения было введение и развитие системы профессионального сержантского состава в ВС РА. В частности было обращено особое внимание на порядок выбора профессиональных сержантов, организацию образования и учебы, квалификации и аттестации, а также социального обеспечения.