«ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 20-րդ հոդվածի համաձայն` նոյեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը վերահաստատեց ԱԺ նախագահի պաշտոնից հրաժարականի մասին իր դիմումը, որը ներկայացրել էր նոյեմբերի 14-ին` Ազգային ժողովի նիստում:
«ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 19-րդ հոդվածի 2-րդ կետի համաձայն` եթե Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնը թափուր է, ապա Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները կատարում է Ազգային ժողովի նախագահի այն տեղակալը, որը պաշտոնում ընտրվելիս ստացել է առավել շատ ձայներ: Ուստի, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Սամվել Նիկոյանը, ով ընտրվելիս ստացել էր առավել ձայներ (104 կողմ ), կկատարի ԱԺ նախագահի պարտականությունները, հայտնում են ՀՀ ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:

Спикер Национального Собрания Армении Овик Абрамян согласно 20-й статье закона «Регламент Национального Собрания», подтвердил в понедельник свое заявление об отставке, которое представил 14 ноября на заседании парламента. Как отмечает пресс-служба парламента, согласно пункту 2 статьи 19 закона «Регламент Национального Собрания», если должность председателя Национального собрания вакантна, обязанности председателя Национального собрания исполняет заместитель председателя Национального собрания, получивший наибольшее число голосов при избрании на должность.
Таким образом, вице-спикер, член фракции правящей Республиканской партии Армении (РПА) Самвел Никоян, который при избрании получил наибольшее количество голосов – 104 голоса, будет исполнять обязанности спикера Национального Собрания.