10 Հուլիս 2000 - 13:50 AMT
ՀԱՅ ԴԻՎԱՆԱԳԵՏԸ «ԽԻՍՏ ԶԱՐՄԱՆՔ» Է ՀԱՅՏՆԵԼ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱՐԱՐԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
10.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ. «Մենք խիստ զարմացած ենք Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Աբիեւի հայտարարությամբ: Տպավորություն է ստեղծվում, որ նա ուղղակի ծանոթ չէ իր երկրի նախագահ Հեյդար Ալիեւի բազմաթիվ հայտարարություններին այն մասին, որ պաշտոնական Բաքուն հադես է գալիս Ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին»: ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է մի բարձաստիճան հայ դիվանագետ` մեկնաբանելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի` ռուսաստանյան մամուլում հրապարակված հայտարարությունը:
Հուլիսի 7-ին ռուսաստանյան «Վրեմյա ՄՆ» թերթը առաջին էջում հրապարակել էր «Բաքուն սրով է սպառնում Ղարաբաղին» նյութը, որտեղ, մասնավորապես, ասվում էր. «Եթե Ղարաբաղյան հանգույցը խաղաղ բանակցություների միջոցով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ, չարձակվի, ապա Ադրբեջանը կկտրի այն սրով: Պարզ ասած, Ադրբեջանի Զինված ուժերը կիրականացնեն իրենց գործառույթները` ուղղված երկրի տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը: Այսպիսին է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւի հայտարարության էությունը»:
Ադրբեջանի ընդդիմադիր ուժերի հաճախակի հայտարարությունները` Ղարաբաղյան խնդիրը ռազմական միջոցներով լուծելու վերաբերյալ, կարելի է դիտարկել որպես նախընտրական ճարտասանություն, ասել է հայ դիվանագետը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍԻՆ: «Սակայն եթե այս կոչերին միանում է նաեւ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը, ապա դա անհանգստության եւ տարակուսանքի տեղիք է տալիս», – հայտարարել է հայ դիվանագետը: –0–

10 Июль 2000 - 13:50 AMT
10.07.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. “Мы крайне удивлены заявлением г-на Абиева. Создается впечатление, что министру обороны Азербайджана незнакомы многократные заявления президента Гейдара Алиева о том, что официальный Баку выступает исключительно за мирное решение карабахской проблемы”. Об этом в интервью МЕДИАМАКС заявил высокопоставленный армянский дипломат, комментируя заявление министра обороны Азербайджана, появившееся 7 июля в российской прессе.
7 июля российская газета “Время МН” опубликовала на первой полосе статью “Баку грозит Карабаху мечом”, в которой, в частности, говорилось:
“Если карабахский узел не будет развязан в результате мирных переговоров при посредничестве Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Азербайджан разрубит его мечом. Проще говоря, вооруженные силы Азербайджана выполнят свою функцию по защите территориальной целостности страны. Такова суть заявления, которое сделал министр обороны Азербайджана генерал-полковник Сафар Абиев”.
Участившиеся в последнее время заявления оппозиционных сил Азербайджана о необходимости решения проблемы Карабаха военным путем мы рассматривали в качестве предвыборной риторики, сказал МЕДИАМАКС
армянский дипломат. “Но если к этим призывам присоединяется министр обороны Азербайджана, это не может не вызывать у нас беспокойства и недоумения”, – заявил армянский дипломат. –0–