21 Նոյեմբեր 2011 - 12:02 AMT
2009թ. հոկտեմբերի 21-ին հայ-թուրքական արձանագրություններն արդեն քննարկվել են Թուրքիայի խորհրդարանում, երբ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն ներկայացրեց փաստաթղթերը խմբակցություններին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը՝ մեկնաբանելով Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահ Մուստաֆա Բոսկիրի այն հայտարարությունը, թե հայ-թուրքական արձանագրությունները չեն քննարկվելու Թուրքիայի խորհրդարանում:
«Եթե Բոսկիրը չգիտի, որ արձանագրություններն արդեն իսկ քննարկվել են իրենց խորհրդարանում, ապա թող ստուգի արխիվները»,-ասել է նա: Փորձագետը հավելել է, որ պետք չէ ակնկալել, որ Անկարայի դիրքորոշումը կփոխվի առանց արտաքին միջամտության: «Մեր կողմից պարզամիտ կլիներ նման զարգացումներ ակնկալել, քանի որ հայտնի է, որ Թուրքիան ոչ կառուցողական դիրքորոշում ունի այդ հարցում»,-ասել է նա:
Ընդ որում Ռուբեն Մելքոնյանը նշել է, որ նման հայտարարությամբ Բոսկիրը վնասում է ոչ թե Հայաստանին, այլ Թուրքիային, քանի որ «մենք բոլորս արդեն տեսանք, որ այդ հարցում Անկարան արդեն բազմիցս է հայտնվել բարդ իրավիճակում և ստիպված է եղել տարբեր բացատրություններ տալ»:
Արձանագրությունները ստորագրվել են 2009թ. հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում, դրանք պետք է վավերացվեին երկու երկրների խորհրդարանների կողմից:
2011թ. օգոստոսին հայ-թուրքական արձանագրությունները հանվեցին թուրքական խորհրդարանի օրակարգից, քանի որ չէին դրվել քննարկման մեկ գումարման ընթացքում, սակայն, հոկտեմբերին արձանագրությունները կրկին ներառվեցին խորհրդարանի օրակարգում:

21 Ноябрь 2011 - 12:02 AMT
21 октября 2009 года армяно-турецкие протоколы уже обсуждались в турецком парламенте, когда глава МИД Турции Ахмед Давудоглу представил их фракциям. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил тюрколог Рубен Мелконян, комментируя заявление председателя комиссии по внешним связям Великого национального собрания Турции Мустафы Боскыра о том, что армяно-турецкие Протоколы не будут внесены на обсуждение в парламент Турции. «Если Боскыр не знает, что Протоколы уже обсуждались в их парламенте, то пусть проверит архивы», – сказал он. При этом эксперт добавил, что не следует ожидать каких-либо изменений в позиции Анкары в вопросе Протоколов без внешнего вмешательства. «С нашей стороны будет наивно ожидать каких-либо развитий, так как известно, что Турция имеет неконструктивную позицию в этом вопросе», – заметил он.
При этом Рубен Мелконян заметил, что подобным заявлением Боскыр наносит вред не Армении, а Турции, так как “все мы уже стали свидетелями того, что из-за своей позиции в этом вопросе Анкара уже неоднократно оказывалась в сложном положении и была вынуждена давать разные объяснения”.