Հայերը միշտ և այժմ էլ շարունակում են մեծ դերակատարություն ունենալ Լիբանանի տնտեսական, սոցիալական և քաղաքական կյանքում և նրա անբաժանելի մասն են: Այդ մասին PanARMENIAN.Net թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանում Լիբանանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Զիադ Աթալլահը:
Նոյեմբերի 22-ին Լիբանանում նշում են երկրի անկախության 68-ամյակը: Ինչպես հայտնի է, Լիբանանը մեծ դեր ունեցավ 1915 թ-ի կոտորածի ժամանակ հայերի փրկության գործում և բոլոր տարիներին Լիբանանի կառուցվածքը թույլ է տվել հայերին ակտիվորեն ներգրավվել սոցիալական և քաղաքական կյանքի մեջ:
Բացի դրանից, Լիբանանը եղել է Մերձավոր Արևելքի առաջին ժողովրդավարական երկիրը, ինչը տարածաշրջանում եզակի երևույթ է, բացի առկա «կոսմոպոլիտական» կառուցվածքից:
«Լիբանանցիների ազգային ինքնագիտակցությունը միասնական է, անկախ ազգություններից կամ կրոններից», նշում է այդ կապակցությամբ դիվանագետը: «Մենք չենք կարող խոսել բնակչության մասին, հաշվի չառնելով բոլոր ազգությունները և կրոնները, այդ թվում և հայերին: Հայերը միշտ և այժմ էլ շարունակում են մեծ դերակատարություն ունենալ Լիբանանի տնտեսական, սոցիալական և քաղաքական կյանքում»:
Ինչ վերաբերվում է Հայաստանի հետ հարաբերություններին, դիվանագետի խոսքով, Հայաստանի և Լիբանանի հարաբերությունները քաղաքական մակարդակով իդեալականին մոտ են: «Մենք քաղաքական տեսակետից չունենք խնդիրներ կամ չլուծված հարցեր, ինչը սակայն, չի կարելի ասել տնտեսական հարաբերությունների մասին, որոնք շատ հեռու են իդեալականից”:
Ինչպես հայտնեց PanARMENIAN.Net-ին ժամանակավոր հավատարմատարը, երկկողմանի համագործակցության հարաբերությոնների շրջանակների ընդլայնման նպատակով նախատեսվում է Լիբանանի նախագահ Միշել Սուլեյմանի պաշտոնական այցը Հայաստան: «Այցը նախատեսված է դեկտեմբերի սկզբին», հաղորդեց նա:
Սուլեյմանի այցը լավ խթան կհանդիսանա հարաբերությունների համար: «Նախագահին կուղեկցի մեծ պատվիրակություն: Այդ թվում կլինեն 6 նախարարներ, խորհրդարանի անդամներ և գործարարներ», հայտարարեց նա, ավելացնելով, որ այցի ընթացքում կստորագրվեն համագործակցությանվերաբերյալ կոնկրետ համաձայնագրեր:
Աթալլահի կարծիքով, Հայաստանն ու Լիբանանը պետք է կենտրոնանան բիզնեսի, ներդրումների, կրթական ծրագրերի և մշակութային փոխանակման վրա: «Մենք արդյունաբերական երկիր չենք, եթե հաշվի չառնենք զարգացած գյուղատնտեսությանը և այդ պատճառով երկու կողմերի համար ավելի շահավետ կլինի բիզնես հարաբերությունների զարգացումը»:

22 Ноябрь 2011 - 06:19 AMT
Армяне всегда играли, и сейчас продолжают играть большую роль в экономической, социальной и политической жизни и являются его неотъемлемой частью. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил Временный поверенный в Делах Ливана в Армении Зиад Аталла.
22 ноября в Ливане отмечают 68-летие независимости страны. Как известно Ливан, сыграл немалую роль в спасении армян во время резни 1915гг. и на протяжении всего времени своеобразная структура Ливана позволяла армянам быть активно вовлеченными в социальную и политическую жизнь.
Кроме того, Ливан был первой демократической страной на Ближнем Востоке, что делает его также уникальным в регионе, кроме существующего “космополитического” строя.
“Национальное самосознание ливанцев едино, вне зависимости от конфессий или национальностей”, – отмечает в этой связи дипломат, – “Мы не можем не говорить о населении, не имея в виду все национальности и конфессии, в том числе и армян. Армяне всегда играли, и сейчас продолжают играть большую роль в экономической, социальной и политической жизни ”.
Что же касается отношений с Арменией, по словам дипломата, на политическом уровне отношения между Арменией и Ливаном близки к идеальным: “Между нами нет проблем и нерешенных вопросов, с политической точки зрения, что, однако, нельзя сказать об экономических отношениях, которые очень далеки от идеала”.
Как сообщил PanARMENIAN.Net charge d'affaires Зиад Аталла, с целью расширения рамок двустороннего сотрудничества планируется проведение официального визита президента Ливана Мишеля Сулеймана в Армению. “Визит состоится в первых числах декабря”, – сообщил он.
Визит Сулеймана, станет хорошим толчком, для развития отношений. “Президента будет сопровождать большая делегация. Среди них будет 6 министров, члены парламента, а также предприниматели”, – заявил он, при этом добавив, что в ходе визита будут подписаны конкретные соглашения по сотрудничеству.
Согласно мнению Аталла, Армения и Ливан должны делать упор на бизнес, инвестиции, образовательные программы и культурный обмен: “Мы не индустриальная страна, если не учитывать развитое сельское хозяйство и поэтому более выгодно для обеих стран будет развитие бизнес отношений”.