22 Նոյեմբեր 2011 - 11:36 AMT
Այսօր, նոյեմբերի 22-ին, կլրանար Ղարաբաղի ազգային ազատագրական պատերազմի հերոս, ՀՀ և ԼՂՀ Մարտական Խաչի առաջին աստիճանի ասպետ, Արցախի ազատագրման բանակի հրամանատար Լեոնիդ Ազգալդյանի 69 տարին:
Ինչպես հիշում են Ազգալդյանի մարտական ընկերները, իր ջոկատում նա այնպիսի կարգապահություն էր սահմանել, որը չկար խորհրդային տարածքի և ոչ մի բանակում: Ամենից շատ Ազգալդյանը գնահատում էր կամավորներին և միշտ ձգտում էր ամրապնդել իր զինվորների մարտական ոգին: Ինպես ասում են, նա յուրաքանչյուր մարդու կարող էր հերոս դարձնել:
Լեոնիդ Ազգալդյանի նման հրամանատարները ծնվում են 100 տարին մեկ, ասում են, հիշելով նրան իր մարտական ընկերները, ավելացնելով, որ հենց Ազգալդյանը հիմք դրեց հայկական բանակին և համակարգված նախապատրաստմանը:
Մինչդեռ ղարաբաղյան պատերազմի հերոս Լեոնիդ Ազգալդյանի մասին գրված չէ ոչ մի գիրք, չկա նրա անունով անվանակոչված փողոց և դպրոց: Ավելին, նա չի ստացել ազգային հերոսի կոչում:

22 Ноябрь 2011 - 11:36 AMT
22 ноября герою карабахской войны, Кавалеру Боевого Креста I степени Леониду Азгалдяну исполнилось бы 69 лет
Сегодня, 22 ноября, герою Карабахской национально-освободительной войны, Кавалеру Боевого Креста I степени РА и НКР, командиру Освободительной армии Арцаха Леониду Азгалдяну исполнилось бы 69 лет.
Как вспоминают товарищи Азгалдяна, в своем отряде он установил такую дисциплину, которой не было в армиях всего советского пространства. Больше всего Азгалдян ценил солдат-добровольцев и всегда стремился укрепить в своих солдатах боевой дух. Как говорят, он мог из любого человека сделать героя.
Такие командиры как Леонид Азгалдян рождаются раз в 100 лет, говорят, вспоминая о нем, его боевые товарищи и добавляют, что именно Азгалдян заложил основу армянской армии и систематическим подготовкам.
При этом о герое карабахской войны Леониде Азгалдяне не написано ни одной книги, его именем не названы ни одна улица, ни одна школа. Более того, ему так и не присвоили звание национального героя.