«Հայ հանդիսատեսը շատ պահանջկոտ է և դժվար է այստեղ երգել»,- գտնում է աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի Հասմիկ Պապյանը: Նա նշեց, որ եթե իտալացիներին դուր չի գալիս օպերան կամ կատարումը, նրանք սուլում են, ֆրանսիացիները` չեն ծափահարում, իսկ հայ հանդիսատեսից ոչինչ չի երևում:
Նա նաև դրական խոսեց Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մասին, նշելով, որ բեմը ունի հիանալի ակուստիկա, սակայն դա իրականում խափուսիկ է, որովհետև կա լավ արհեստավարժ կատարում և դա հասնում է հանդիսատեսին: Տեխնիկան էլ ամենավատ վիճակում չէ: Ընդհանուր առմամբ,Պապյանը միջին մակարդակի վրա է գնահատում այն:
Պապյանը, ով այժմ ապրում է Ավստրիայում, այս տարի նոյեմբերի 16-ին նշեց իր բեմական գործունեության 25-ամյակը: Նա օպերայի թատրոնում երգեց «Անուշ» օպերայում, որը չի երգում արտերկրում և առհասարակ 15 տարի այն չէր երգել: Նա նաև ասաց, որ իրականում չի էլ հեռացել Հայաստանից և պարզապես երկարատև գործուղման մեջ է:

22 Ноябрь 2011 - 11:57 AMT
“Армянский зритель довольно требователен и порой очень трудно здесь выступать”, – считает известная армянская оперная певица Асмик Папян. Она сказала, что когда итальянцам не нравится опера или исполнение певца, они свистят, французы в таких случаях просто не аплодируют, а армянский зритель свое отношение никак не выражает, и трудно понять, понравилось ему выступление или нет. Она положительно высказалась о Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна, отметив, что там замечательная акустика, хотя результат в большинстве зависит от мастерства исполнителя, потому что техническое оснащение оставляет желать лучшего.
В настоящее время Асмик Папян проживает в Австрии, в этом году 16 ноября она отметила 25-летие своей сценической деятельности. В оперном театре она исполнила арию из оперы “Ануш”, которую не пела вот уже 15 лет. Асмик Папян сказала, что она не покинула Армению, а просто находится в длительной командировке.