Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում Արցախի և Ադրբեջանի ԶՈՒ շփման գծում ադրբեջանական դիպուկահարների կրակից երկու հայ զինվոր է զոհվել: Այդ ողբերգական դեպքերը ևս մեկ անգամ ապացուցեցին, որ պատերազմը դեռ չի ավարտվել, այն շարունակվում է, ր թշնամին միայն առիթ է փնտրում հարված հասցնելու համար: Բայց, ցավոք, պարզ է դարձել նաև այն, որ մեր որոշ քաղաքացիներ իրենց «պատերազմն» են մղում և հանուն իրենց օգուտի կամ չարչիական նպատակների թքած ունեն իրենց Հայրենիքի և սեփական ժողովրդի վրա:
Երեկ հայկական հեռուստատեսության եթերից հայտնի դարձավ, որ ոմն «հայ իրավապահ», ելույթ ունենալով Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի սեմինարի ժամանակ, Հայաստանին մեղադրել է «Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին պայմանագրի (ԵՍԶՈՒՊ) խախտման» մեջ: PanARMENIAN.Net-ին հաջողվել է պարզել, որ այդ իրավապահը Հելսինկյան Ասոցիացիայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցն է: Պարոն Սաքունցին չի զսպել այն, որ առանց նրա անհիմն մեղադրանքների էլ ադրբեջանական քարոզչությունը դույլերով կեղտոտ սուտ է թափում Հայաստանի գլխին` մեղադրելով նրան բոլոր մարդկային մեղքերում և, չգիտես ինչու, մոռանալով պաշտոնական Բաքվի հրահրած «սպառազինության մրցավազքի» և սահմանին տեղ գտնող սադրանքների մասին:
Հարկ է նաև նկատել, որ դեռևս ոչ մի միջազգային ստուգում չի կարողացել Հայաստանի կողմից Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին պայմանագրի որևէ խախտում հայտնաբերել մի պարզ պատճառով` Հայաստանը չի խախտում ԵՍԶՈՒՊ-ը:
Ընդ որում, Սաքունցը բոլորովին չի խառնվել իրար հայկական պատվիրակության մյուս անդամների վրդովված արձագանքից, որոնք, երևի թե, գաղափար չունեն իրավապահի «բարձր ու բարի նպատակներից»:
Դրանից հետո հարց է ծագում` իսկ ինչո՞վ է տարբերվում մարդու իրավունքների համար նման պայքարողը, ընդ որում` հայ մարդը, օրինակ, այն եռյակից, որին բառացիորեն նախօրեին մեղադրանք են ներկայացրել պետական դավաճանության և հօգուտ Ադրբեջանի լրտեսության համար:

22 Ноябрь 2011 - 15:07 AMT
За последние несколько дней на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана от выстрелов азербайджанских снайперов погибли еще два армянских солдата. Эти трагические случаи еще раз доказали, что война все еще не завершена, она продолжается, и враг лишь ждет случая для нанесения удара. Но, к сожалению, выяснилось также и то, что некоторые наши сограждане ведут свою “войну”, и в угоду своим амбициям или меркантильным интересам им наплевать на свое Отечество и свой народ.
Вчера из эфира армянского телевидения стало известно, что некий “армянский правозащитник”, выступая на семинаре НАТО в Брюсселе, обвинил Армению в «нарушении Договора об обычных вооруженных силах в Европе (ДОВСЕ)». PanARMENIAN.Net удалось выяснить, что этим правозащитником был глава Ванадзорского офиса Хельсинкской Ассоциации Артур Сакунц. Господина Сакунца не удержало то, что и без его необоснованных обвинений азербайджанская пропаганда льет ушаты грязной лжи на Армению, обвиняя ее во всех смертных грехах и почему-то забывая о развязанной официальным Баку “гонке вооружений” и провокациях на границе.
Необходимо также заметить, что еще ни одна международная проверка не смогла найти какое-либо нарушение со стороны Армении Договора об обычных вооруженных силах в Европе по одной простой причине: Армения положений ДОВСЕ не нарушает.
При этом Сакунца нисколько не смутила возмущенная реакция на его слова других членов армянской делегации, которым видать были невдомек “высокие помыслы и благие намерения” правозащитника.
После всего этого задаешься резонным вопросом, а чем отличается подобный борец за права человека, причем хочу подчеркнуть – армянского человека, например от той троицы, которой буквально накануне предъявили обвинение в совершении государственной измены и шпионаже в пользу Азербайджана?