Ապագա ծնողներին երեխայի սեռը իմանալ արգելող օրենքի կարիքը, որի նպատակն է հղիության արհեստական ընդհատումների քանակի կրճատումը, Հայաստանում չկա: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտնել է գինեկոլոգ ուռուցքաբան Վահե Տեր-Մինասյանը:
Ըստ նրա, 2002թ. երկրում արդեն գործում է «Վերարտադրողական առողջության և մարդու վերարտադրողական իրավունքների մասին» օրենքը, որի 10 հոդվածի 3-րդ կետով մինչև 12-շաբաթական հղիության ընդհատումը կատարվում է կնոջ դիմումի համաձայն: «Բժիշկը կարող է երեխայի սեռը հայտնել միայն հղիության 12 շաբաթից հետո, ուստի, մենք պետք է ոչ թե նոր օրենք ընդունենք, այլ ուղղակի պետք է հետևենք, որ գործող օրենքը չխախտվի և ապօրինի վիժեցումներ չկատարվեն»,-ասել է Վահե Տեր-Մինասյանը:
Անդրադառնալով հղիության արհետսական ընդհատմանը՝ Տեր-Մինասյանն ասել է, որ գոնե մեկ անգամ աբորտ արած կնոջն այլևս չի կարելի առողջ համարել: Ընդ որում, նա շեշտել է, որ եթե ընդհատվում է առաջին հղիությունը, ապա հիմնականում անպտղություն է զարգանում: «Էլ չեմ ասում այլ բարդությունների մասին, երբ կնոջ մոտ արյունահոսություն է սկսվում կամ տարբեր հիվանդություններ են զարգանում, որոնց բուժման համար տարիներ են պահանջվում»,-ասել է բժիշկը: Նա հայտնել է, որ դեպքեր են հանդիպում, երբ կինը հղիության 30 –ից ավելի արհեստական ընդհատում է կատարած լինում: «Երբ ես հարցրեցի իմ հիվանդին արդյոք նա տեղյակ չէ հակաբեղմնավորման միջոցների գոյության մասին, նա պատասխանեց, որ ամուսինը թույլ չի տալիս իրեն օգտվել դրանցից»,-ասել է Վահե Տեր-Մինասյանը՝ հավելելով, որ նորմալ զույգի համար արհեստական վիժեցումն անընդունելի է համարվում:

23 Ноябрь 2011 - 10:27 AMT
Армения не нуждается в новом законе, не позволяющем будущим родителям узнавать пол ребенка, считает гинеколог
Армения не нуждается в принятии нового закона, не позволяющего будущим родителям узнавать пол ребенка, в целях предотвращения совершения абортов, связанных с полом ребенка. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил онколог-гинеколог Ваге Тер-Минасян. По его словам, с 2002 года в стране уже действует закон “О репродуктивном здоровье и репродуктивных правах человека” и по 3 пункту 10 статьи этого закона искусственное прерывание беременности при сроке беременности до 12 недель производится согласно заявлению женщины. “Врач может сообщить родителям пол ребенка лишь после 12 недель беременности, таким образом, вместо принятия нового закона, нам следует проследить за тем, чтобы действующий закон не нарушался, и не совершались незаконные аборты», – сказал он.
Касаясь самих абортов, Тер-Минасян сказал, что женщина, которая хоть один раз сделала аборт, не может считаться здоровой. При этом он заметил, что если прерывается первая беременность женщины, то в большинстве случаев развивается бесплодие. «Я уже не говорю о других осложнениях, когда у женщины начинается кровотечение или разные болезни, для излечения которых требуются годы», – подчеркнул врач. В этом контексте он сообщил, что встречались случаи, когда женщина обращалась к аборту более 30 раз. «Когда я спросил свою пациентку, а знает ли она о противозачаточных средствах, она мне ответила, что ее муж не позволяет ей пользоваться ими», – сказал Ваге Тер-Минасян, добавив, что для нормальной пары, аборт считается неприемлемым.