Այս անգամ Ֆրանսիայի Սենատում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունման իրական շանսեր կան: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Ըստ նրա, եթե անցյալում սոցիալիստական կուսակցությունը դեմ էր քվեարկում օրինագծին, ապա այս անգամ նրանք կողմ են հանդես գալիս՝ այդ մասին վկայում է 2012թ. նախագահական ընտրություններում նախագահի թեկնածու Ֆրանսուա Հոլանդի հայտարարությունը:
Կիրո Մանոյանը նշել է, որ օրինագծի ընդունումը հազիվ թե ազդի թուրք-ֆրանսիական հարաբերությունների վրա: «Հավանաբար Թուրքիան կսպառնա Ֆրանսիային մի որոշ ժամանակ, որից հետո իրավիճակը բարեհաջող հանգուցալուծում կստանա»,-ասել է նա:
Ֆրանսիացի սենատոր Ֆիլիպ Կալտենբախը Ֆրանսիայի Սենատի օրակարգ է մտցրել Հայոց ցեղասպանության պատիժը քրեականացնող օրինագիծը: Օրինագծով նախատեսվում է Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար սահմանել 5 տարվա ազատազրկում կան 45 հազար եվրո տուգանք:

23 Ноябрь 2011 - 13:13 AMT
Киро Маноян: На этот раз есть реальные шансы принятия Сенатом Франции билля о криминализации отрицания Геноцида армян
На этот раз есть реальные шансы принятия Сенатом Франции законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил руководитель ереванского офиса “Ай дата” АРФД Киро Маноян.
По словам Манояна, если в прошлом представители социалистической партии голосовали против законопроекта, то на этот раз они выступают за его принятие, о чем свидетельствуют заявления их кандидата в президенты на выборах 2012г. Франсуа Холланда.
Отвечая на вопрос, можно ли ожидать ухудшения французско-турецких отношений после принятия законопроекта, Маноян заметил, что вряд ли принятие будет иметь большие последствия в данном контексте. “Скорее всего Турция будет угрожать Франции на протяжении недолгого времени, после чего ситуация благополучно разрешится”, – подчеркнул он.
Французский сенатор Филипп Калтенбах внес законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян в Сенат Франции. Законопроект за отрицание Геноцида армян предполагает лишение свободы сроком на 5 лет и штраф в размере 45 тыс. евро.