Ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը կոչ է անում հայ իրավապաշտպաններին պետական մտածողություն որդեգրել և չմոռանալ անվտանգության մասին: Այս մասին նա ասել է, մեկնաբանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայ իրավապաշտպաններից մեկի հայտարարությունը ՆԱՏՕ-ի սեմինարում այն մասին, թե «Հայաստանն ու Ադրբեջանը խախտում են Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին պայմանագիրը (ԵՍԶՈՒՊ):
Ըստ նրա, կան բաներ, որոնք դուրս են իրավապաշտպանի իրավասությունից և պատճառ են հանդիսանում նրանց հանդեպ կանխակալ վերաբերմունքի ու կասկածների: «Չեմ պատկերացնում, թե ինչ կապ կարող է ունենալ իրավապաշտպան գործունեությունը ազգային անվտանգությանն առնչվող հարցի հետ»,-ասել է նա:
Ջամալյանը նշել է, որ սխալ է այս հարցում հավասարության նշան դնելը Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև: «Եթե դա ասեր եվրոպացի մի պաշտոնյա, դա արդարացի վրդովմունք կառաջացներ, սակայն, երբ դա անում է Հայաստանի քաղաքացին, հայազգի քաղաքացին, դա ուղղակի անբացատրելի է»,-ասել է նա:

Армянский военный эксперт Давид Джамалян призвал армянских правозащитников иметь государственное мышление и помнить о национальной безопасности. Об этом он сказал, комментируя корреспонденту PanARMENIAN.Net заявление одного армянского правозащитника на семинаре в НАТО, что “Армения и Азербайджан нарушают Договор об обычных вооруженных силах в Европе (ДОВСЕ)”.
По его словам, есть некоторые вещи, которые не укладываются в функции правозащитника, и подобные заявления становятся причиной предубеждений и подозрений к правозащитникам в Армении. “Не могу представить, какое отношение имеет правозащитная деятельность к вопросу, который прямо касается национальной безопасности”, – отметил он.
Джамалян подчеркнул, что неправильно ставить в этом вопросе знак равенства между Арменией и Азербайджаном. “Если бы это сказал европейский чиновник, это бы вызвало справедливое возмущение, но когда это делает гражданин Армении, армянин по происхождению, это становится необъяснимым”, – заметил он.