24 Նոյեմբեր 2011 - 07:23 AMT
Հայաստանը պատրաստ է համագործակցել ԱՄՆ-ի հետ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային համալսարանի նախագծի շրջանակում
Նոյեմբերի 23-26-ը հերթական այցով Երևանում է գտնվում ՀՀ ռազմակրթական բարեփոխումներին օժանդակելու նպատակով ՆԱՏՕ-ի հովանու ներքո ձևավորված միջազգային փորձագիտական խումբը: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայությունը, խմբում ընդգրկված են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Կանադայի, Չեխիայի, Լիտվայի, Ռումինիայի, Շվեյցարիայի, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի ռազմական և քաղաքացիական բաղադրիչների ներկայացուցիչները:
Այցի առաջին օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում կազմակերպված ընդլայնված կազմով քննարկումներն անցան պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի ղեկավարությամբ: Միջազգային փորձագիտական խմբի և ԱՄՆ փոխդեսպան Բրյուս Դոնահյուի մասնակցությամբ կայացած այս հանդիպման ընթացքում ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-մայոր, դոկտոր Հայկ Քոթանջյանը ներկայացրեց ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի կերպափոխմամբ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային համալսարանի ստեղծման նախագիծը, որի վերաբերյալ ներկաները տվեցին իրենց հարցերն ու մեկնաբանությունները: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ Հայաստանը կարևորում է ռազմավարական մակարդակում ռազմական և պաշտպանական անվտանգային կրթություն իրականացնող գիտակրթական այսօրինակ հաստատության ստեղծումը: Նա ընդգծեց հայաստանյան կողմի պատրաստակամությունը` ԱՄՆ-ի գործընկերների հետ շարունակելու համագործակցությունն այս ծրագրի շրջանակներում:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն իր հերթին նշեց, որ իր ղեկավարած գերատեսչությունը պատրաստ է անհրաժեշտ գիտակրթական և կազմակերպչական աջակցություն ցուցաբերել Պաշտպանական ազգային համալսարանի ձևավորման գործընթացում:

С 23 по 26 ноября в Армении с очередным визитом находилась экспертная группа, действующая под покровительством НАТО. Целью группы является содействие проведению реформ в сфере военного образования Армении. Как сообщает пресс-служба Министерства обороны Армении, в группу входили представители военного и гражданского общества США, Канады, Чехии, Литвы, Румынии, Швейцарии, а также НАТО.
В первый день визита, в административном комплексе МО РА в расширенном составе прошли обсуждения под руководством министра обороны Сейрана Оганяна и министра образования и науки Армена Ашотяна. В ходе встречи глава Института национальных стратегических исследований Министерства обороны Армении, генерал-майор Айк Котанджян, представил проект создания национального оборонного университета МО РА. Сейран Оганян отметил, что Армения придает особое значение созданию подобного учреждения, и подчеркнул готовность армянской стороны продолжить сотрудничество с американскими партнерами в рамках данной программы.
Со своей стороны Армен Ашотян отметил, что Министерство образования и науки РА готово оказать необходимую научно-образовательную и организационную поддержку в деле формирования Национального оборонного университета.