Նոյեմբերի 25-ին Առնո Բաբաջանյան համերգասրահում տեղի է ունենալու հայ և լեհական 20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտության համերգ` հայտնի դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի մատուցմամբ: Համերգը կազմակերպվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանատան աջակցությամբ: Այն լինելու է Մելիքյանի 1900+ շարքի չորրորդ համերգը:
Լեհաստանի դեսպանատան քաղաքական բաժնի ղեկավար Մաչիեյ Ֆալկովսկին նշեց, որ իրենք հաճախ ենք կազմակերպում դասական համերգներ Հայաստանում, բայց դա առաջինն համերգն է, որտեղ ներկայացվելու է լեհական ժամանակակից դասական երաժշտություն: «Երբ Հայկ Մելիքյանն առաջարկեց ժամանակակից լեհ հեղինակների ստեղծագործությունների համերգ, մենք ուրախացանք և միանգամից որոշեցինք համագործակցել: Նա տաղանդավոր երաժիշտ է, ում գիտեն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արևմտյան Եվրոպայում»: Նա նաև չբացառեց համերգի կազմակերպումը Լեհաստանում:
Մելիքյանը համերգին կատարելու է Կարոլ Շիմանովսկու, Վիտոլդ Լյուտոսլավսկու, Անդրժեյ Պանուֆնիկի, ԿրժիշտոֆՄեյերի և այլ լեհ ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները: Հայ ժամանակակից հեղինակներից Հայկը կատարելու է Առնո Բաբաջանյանի, Էդուարդ Սադյանի, Ժիրայր Շահրիմանյանի ստեղծագործությունները: Կլինի նաև Մելիքյանի հեղինակած ստեղծագործության` «Պոստլյուդի» պրեմիերան, որը նվիրված է իր ուսուցչի` Ալքսանդր Գուրգենովի հիշատակին:
Եկող տարի, նույն 1900+ շարքի շրջանակներում նախատեսված են համերգներ, որտեղ ներկայացվելու են շվեյցարացի և իտալացի ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները: Նախատեսվում է նար կորեական երաժշտության համերգ:

25 ноября в концертном зале им. Арно Бабаджаняна состоится концерт современной армянской и польской музыки 20 века в исполнении известного пианиста Айка Меликяна. Концерт организован при содействии Министерства культуры РА и посольства Польши в Армении. Это будет четвертый концерт цикла “1900+” Меликяна.
Вице-посол Польши в Армении Мачей Фальковски отметил, что они часто организовывают концерты классической музыки в Армении, но это первый концерт, в котором представлена современная польская классическая музыка: “Когда Айк Меликян предложил организовать концерт современной польской музыки, мы были очень рады и сразу решили сотрудничать. Он очень талантливый музыкант, которого хорошо знают как в Армении, так и в Западной Европе”. Он не исключил организации концерта в Польше.
Меликян исполнит произведения Кароля Шимановского, Витольда Лютославского, Анджея Пануфника, Кржиштофа Мейера и других современных польских композиторов. Из армянских современников Айк Меликян исполнит произведения Арно Бабджаняна, Эдуарда Садяна, Жирайра Шагриманяна. Ожидается также премьера произведения “Постлюди”, написанного самим Меликяном и посвященного памяти его учителя Александра Гургенова.
В будущем году в рамках цикла “1900+” планируется организация концертов, на которых будут исполнены произведения современных итальянских и швейцарских композиторов. Также планируется концерт корейской музыки.