24 Նոյեմբեր 2011 - 11:37 AMT
Կիրո Մանոյան. Ետ չկանչելով ստորագրությունը Արձանագրություններից՝ Հայաստանը գոհացնում է որոշ արևմտյան բարեկամների
Ետ չկանչելով ստորագրությունը Հայ-թուրքական արձանագրություններից՝ Հայաստանը միայն մի բան է ստանում՝ գոհացնում է որոշ արևմտյան բարեկամների, որոնք ցանկանում են, որ Արձանագրություններն «ապրեն»: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը: Սակայն, ըստ նրա, այդ ամենն արվում է երկրի ազգային շահերի հաշվին: Մանոյանը հերթական անգամ ասել է, որ ստորագրությունը հարկավոր է ետ կանչել՝ նշելով, որ այդ քայլը վաղուց է հասունացել:
Անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահի այն հայտարարությանը, թե Հայաստանի ու Թուրքիայի սառեցված հարաբերությունները դժվար է հալեցնել՝ Մանոյանն ասել է, որ «եթե թուրքական կողմի համար այդքան բարդ է հարաբերություններ հաստատելը Հայաստանի հետ, ապա ինչո՞ւ Անկարան ստորագրեց Արձանագրությունները.: Ըստ նրա, պահպանելով Արձանագրությունները այս տեսքով՝ Թուրքիան միայն շահում է, իսկ Հայաստանը՝ կորցնում:

24 Ноябрь 2011 - 11:37 AMT
Киро Маноян: Не отзывая подпись под армяно-турецкими Протоколами, Армения потакает некоторым своим западным друзьям
Не отзывая подписи под армяно-турецкими Протоколами, Армения имеет лишь одну выгоду – страна потакает некоторым своим западным друзьям, которые хотят, чтобы Протоколы “жили”. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель ереванского офиса “Ай дата” АРФД Киро Маноян. Однако, по его словам, это все делается за счет национальных интересов страны. В этом контексте Маноян в очередной раз отметил необходимость отзыва подписи армянской стороны, заметив, что данный шаг уже давно назрел.
Касаясь заявления президента Турции Абдуллы Гюля о том, что замороженные отношения между Арменией и Турцией трудно растопить, Маноян сказал, что “если для турецкой стороны так сложно установить отношения с Арменией, то почему Анкара подписала армяно-турецкие Протоколы?”. По его словам, сохранением Протоколов в нынешнем виде, Турция лишь выигрывает, а Армения теряет.