Գերմանիայի Յենի համալսարանի պրոֆեսոր Գեորգի Խուբուան կարևորել է եվրաինտեգրման ուղիները Հարավային Կովկասի երկրների համար և խիստ քննադատության է ենթարկել Ռուսաստանի ծրագրերը Եվրասիական միության ստեղծման վերաբերյալ: «Ես դա անառողջ նախաձեռնություն եմ համարում: Դա Խորհրդային Միությունը վերակենդանացնելու նոր փորձ է»,-հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Խուբուան նշել է, որ ինտեգրացիոն գործընթացները պետք է ներքևից գան, ոչ թե վերևից, և որ տարածաշրջանի երկրներին մոտ են եվրոպական արժեքները:
«Անձամբ ես, երբ հեռանկար ունեմ՝ ԵՄ կամ այլ արհեստական կառույց անհասկանալի նպատակներով, անշուշտ, ես ընտրում եմ Եվրամիությունը: Դա է ապագան, որը երաշխավորում է մեր երկրների զարգացումը»,-հավելել է նա:
Իր հերթին ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի երևանյան բաժանմունքի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը նշել է, որ մինչ երկրների ինտեգրումը Եվրամիությանը դեռ շատ ժամանակ կա: Ըստ նրա, այժմ խոսքը գնում է միայն տնտեսական ինտեգրման ծրագրերի մասին, մասնավորապես, ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին:

24 Ноябрь 2011 - 11:45 AMT
Профессор Йенского университета (Германия) Георгий Хубуа подчеркнул важность пути евроинтеграции для стран Южного Кавказа, и подверг резкой критике планы России по созданию Евразийского союза на постсоветском пространстве. “Я считаю это нездоровая инициативы. Это новая попытка реанимации Советского союза”,- заявил он на пресс-конференции в Ереване.
Хубуа подчеркнул, что интеграционные процессы должны идти с низу, а не сверху, и что странам региона близки европейские ценности.
“Лично я, когда у меня есть перспектива – Евросоюз или другая искусственная организация с понятными целями, я разумеется за Евросоюз. Это будущее, которое гарантирует развитие для наших стран”,-добавил он.
В свою очередь директор ереванского филиала института стран СНГ, политолог Александр Маркаров отметил, что до интеграции стран региона в Евросоюз очень далеко. По его словам, сейчас между странами региона и Евросоюзом речь идет лишь о программах экономической интеграции, в частности создания зоны свободной торговли.