24 Նոյեմբեր 2011 - 12:45 AMT
Պարացետամոլի բարձր դոզաների հաճախակի օգտագործումը կարող է հանգեցնել մահվան: Ինչպես հաղորդում է BBC-ն, այդ եզրակացության են եկել Էդինբուրգի համալսարանի (Edinburgh University) գիտնականները: Մասնագետների կարծիքով, մարդիկ, ովքեր կանոնավոր պարացետամոլ են ընդունում խրոնիկական ցավի դեմ մի քանի օրվա, շաբաթվա կամ ամիսների ընթացքում, ըստ կանոնի, չեն կարողանում ժամանակին ախտորոշել դոզայի գերազանցման կամ դեղամիջոցի կիրառման հետևանքով լյարդի խոցման ախտանիշները: Վտանգը նրանում է, որ բոլոր բժիշկները չէ, որ կարողանում են ախտորոշել դոզայի գերազանցման փաստը, քանի որ սովորական արյան անալիզը չի հայտնաբերում խնդրի առկայությունը նաև այն դեպքում, երբ հիվանդը խմել է դեղամիջոցի ամբողջ տուփը:
Մասնագետների խոսքով, դեղամիջոցների աստիճանական ընդունումը, որը ներառում է ընթացքի բարդացման պայմաններում դեղամիջոցի ընդունման քանակի և հաճախականության ավելացում, ավելի վտանգավոր է, քան միանգամյա գերազանցումը:
Էդինբուրգի համալսարանի դոկտոր Քենետ Սիմպսոնը իր գործընկերների հետ համատեհ ուսումնասիրել է 663 հիվանդների բժշկական քարտերը, որոնք ընդունել են պարացետամոլ և արդյունքում հայտնվել են համալսարանի հիվանդանոցի լյարդի փոխպատվաստման բաժանմունքում: Գիտնականների խումբը հայտնաբերեց,որ վերջին 16 տարում գրանցվել է պարացետոմոլի գերդոզավորման 161 դեպք, ինչն առաջացնում է լյարդի և գլխուղեղի հետ կապված խնդիրներ: Նշվեց նաև, որ հիվանդները դիալիզի և արհեստական շնչառության կարիք են ունենում: Մի քանի դեպքերում դոզայի գերազանցումը հանգեցրել է հիվանդների մահվան:

24 Ноябрь 2011 - 12:45 AMT
Частый прием больших доз парацетамола может привести к летальному исходу. Как сообщает Би-би-си, к такому выводу пришли ученые из Эдинбургского университета (Edinburgh University). По мнению специалистов, люди, регулярно принимающие парацетамол от хронической боли в течение нескольких дней, недель или месяцев, как правило, не могут вовремя распознать симптомы передозировки или серьезного поражения печени в результате применения препарата. Опасность ситуации заключается в том, что факт передозировки может установить не каждый врач, поскольку обычный анализ крови не выявляет наличие проблемы даже в случае, если пациент выпил целую пачку лекарств.
По словам специалистов, ступенчатый прием лекарства, который включает в себя увеличение количества и частоты применения средства по мере возрастания тяжести течения, намного опаснее, чем разовая передозировка.
Доктор Кеннет Симпсон из Эдинбургского университета совместно с коллегами изучил медицинские карты 663 пациентов, принимающих парацетамол, которые в результате были доставлены в отделение трансплантации печени при университетской больнице. Группа ученых обнаружила, что за последние 16 лет был зарегистрирован 161 случай "пошаговой" передозировки парацетамола, которая вызвала проблемы с печенью и головным мозгом. Было также отмечено, что больные нуждались в диализе и аппаратной поддержке дыхания. В некоторых случаях передозировка приводила к смерти пациентов.