Միջազգային հանրությունը ձգտում է Լիբիայի սցենարի կրկնությանը Իրանում, կարծում է հայ փորձագետը: Այդ մասին Լիբանանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը: Նրա խոսքով, պետությունները, որոնք հակաիրանական դիրքորոշում ունեն, սուր են արձագանքում Իրանի յուրաքանչյուր քաղաքական իրավիճակին: «Հարցն այն չէ, թե մշակում է արդյոք Իրանը միջուկային ծրագիր, թե ոչ, միջազգային հանրությունը պարզապես ցանկանում է փոխել իշխանությունը Թեհրանում: Դա այնքան ակնհայտ է, որ դա արդեն չեն ժխտում արևմտյան փորձագետները»,- նշեց նա:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե որքանով դա կարող է ազդել Հայաստանի վրա, Սերգեյ Շաքարյանցը ասաց, որ երկիրը չպետք է թույլ տա, որ իր տարածքը օգտագործեն այլ երկրի դեմ: «Շատերը դրանից հնարավոր է օգուտ ստանան, բայց Հայաստանը կկորցնի»,-ընդգծեց հայ փորձագետը:
Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ իրավիճակը սրվել է 2011 թ-ի նոյեմբերի 8-ին, երբ հրապարակվեց հաշվետվությունը ՄԱԳԱՏԷ-ի հատուկ հանձնաժողովի աշխատանքի մասին: Մասնավորապես փաստաթղթում նշվում էր, որ մինչև 2003 թ-ը Թեհրանը հատուկ ծրագրի շրջանակներում ուսումնասիրություններ էր անցկացնում միջուկային զենքի ոլորտում, միաժամանակ այդ ոլորտի որոշ հետազոտությունները կարող են շարունակվել մինչ օրս: Իրանը ՄԱԳԱՏԷ-ի զեկույցն անվանեց քաղաքականացված: ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությունը ևս քննադատեց գործակալության մասնագտների կողմից պատրաստված փաստաթուղթը:

25 November 2011 - 11:15 AMT
International community strives to have Iran repeat Libya scenario, according to a political analyst.
As Sergey Shakaryants told a news conference in Yerevan, anti-Iranian states are acutely responding to every political event in the country.
“The problem is not whether Tehran is actually developing a nuclear program. Rather, international community is using it as a pretext to achieve a change of power in Iran, a motive so obvious that even western experts do not try to deny it,” Shakaryants noted.
“However, Armenia mustn’t allow use of its territory in a conflict against any country. Many might gain from it, but Armenia will, obviously, lose,” the expert stressed.
On Nov. 8, 2011, United Nations weapons inspectors released a trove of new evidence that they say makes a “credible” case that “Iran has carried out activities relevant to the development of a nuclear device” and that the project may still be under way.
The long-awaited report, the harshest judgment that the International Atomic Energy Agency has ever issued in its decade-long struggle to pierce the secrecy surrounding the Iranian program, has already rekindled a debate among the Western allies and Israel about whether increased diplomatic pressure, sanctions, sabotage or military action could stop Iran’s program.