ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը Կոնգրեսի հանրահավաքի ժամանակ ընթերցել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի իրավաքաղաքական հիմքերի մասին հռչակագիրը, որը ցուցարարների քվեարկությանն է առաջադրվել և միաձայն ընդունվել:
Զուրաբյանի խոսքով` 9 կետից բաղկացած այդ հռչակագիրը կօգնի Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի կողմից հանդես եկող քաղաքական ուժերի և քաղաքացիների միավորմանը և ուժեղացնել ճնշումն իշխանությունների վրա: Հռչակագրում պնդում կա, որ Սարգսյանը ծանր հանցանքներ է գործել, որոնք ՀՀ Սահմանադրության համաձայն պատճառ են հանդիսանում նախագահի հրաժարականի համար: Այդպիսի խախտումների թվում Զուրաբյանը նշել է ընտրական օրենսդրության խախտումը, երբ Սարգսյանը վարչապետի պաշտոնն էր զբաղեցնում 2008թ. ընտրությունների ժամանակ, խախտումներն ու կեղծումներն ընտրությունների ժամանակ և վարչարարական ու քրեա-օլիգարխիկ ռեսուրսների օգտագործումը:
Նա հավելել է նաև, որ նախագահ ընտրվելուց հետո Սարգսյանը խախտել է իշխանության ճյուղերի բաժանման սկզբունքը, մասնավորապես` օգտագործելով դատական իշխանությունը կոնգրեսի ակտիվիստներին հետապնդելու համար:

25 Ноябрь 2011 - 15:34 AMT
Координатор АНК Левон Зурабян на митинге АНК зачитал декларацию о политико-правовых основах отставки президента Армении Сержа Саргсяна, которая была представлена на голосование митингующим и единодушно принята.
По словам Зурабяна, эта декларация из 9 пунктов поможет объединению политических сил и граждан, выступающих за отставку Сержа Саргсяа и усилить давление на власти.
В самой декларации утверждается, что Саргсян совершил тяжкие притупления, которые согласно Конституции РА являются причиной для отставки президента. Среди таких нарушений Зурабян указал нарушение избирательного законодательство, когда Саргсян занимал пост премьер -министра во время выборов в 2008 году, нарушение и фальсификация во время выборов и использование административных и криминально-олигархических ресурсов.
Он так же добавил, что после избрания президентом, Саргсян нарушил принцип разделения ветвей власти, в частности используя судебную власть для преследования активистов конгресса.