ՀԱԿ-ի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը Կոնգրեսի հանրահավաքի ժամանակ ընթերցել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի իրավաքաղաքական հիմքերի մասին հռչակագիրը, որը ցուցարարների քվեարկությանն է առաջադրվել և միաձայն ընդունվել:
Զուրաբյանի խոսքով` 9 կետից բաղկացած այդ հռչակագիրը կօգնի Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի կողմից հանդես եկող քաղաքական ուժերի և քաղաքացիների միավորմանը և ուժեղացնել ճնշումն իշխանությունների վրա: Հռչակագրում պնդում կա, որ Սարգսյանը ծանր հանցանքներ է գործել, որոնք ՀՀ Սահմանադրության համաձայն պատճառ են հանդիսանում նախագահի հրաժարականի համար: Այդպիսի խախտումների թվում Զուրաբյանը նշել է ընտրական օրենսդրության խախտումը, երբ Սարգսյանը վարչապետի պաշտոնն էր զբաղեցնում 2008թ. ընտրությունների ժամանակ, խախտումներն ու կեղծումներն ընտրությունների ժամանակ և վարչարարական ու քրեա-օլիգարխիկ ռեսուրսների օգտագործումը:
Նա հավելել է նաև, որ նախագահ ընտրվելուց հետո Սարգսյանը խախտել է իշխանության ճյուղերի բաժանման սկզբունքը, մասնավորապես` օգտագործելով դատական իշխանությունը կոնգրեսի ակտիվիստներին հետապնդելու համար:

At November 25 rally ANC coordinator Levon Zurabyan read out a declaration on political and legal reasons for Armenian President Serzh Sargsyan’s resignation. The latter was unanimously adopted by demonstrators.
According to Zurabyan, 9-point declaration will foster unification of citizens’ political forces backing President Sargyan’s resignation.
The declaration implies that Serzh Sargsyan has committed serious crimes serving a reason for his resignation under RA Constitution. Zurabyan pointed out violation of Election Code during 2008 elections, election forgery and use of administrative and criminal-oligarchic resources.
Zurabyan even noted violation of powers particularly the judicial branch aimed at persecution of ANC activists during Sargsyan’s presidency.