Ապագա վերադասավորումների առաջին ծիծեռնակը դարձավ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնից «սեփական ցանկությամբ» Կարեն Կարապետյանի հրաժարականը, որի փոխարեն նշանակավեց նրա տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը: Իսկ արդեն հոկտեմբերի 28-ին «շքերթը» սկսվեց. հրաժարականի մասին դիմում ներկայացրեց Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը, նոյեմբերի 1-ին հրաժարական տվեցին խոհրդարանի խոսնակը և Հայաստանի ոստիկանապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Նրանցից բացի լուրերը սկսեցին պաշտոնաթող անել այս կամ այն նախարարին, ընդ որում ավելի շատ հիշատակվում էր փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի անունը, որը մնաց իր պաշտոնում:
Այս հրաժարականներից յուրաքանչյուրում, իհարկե, կա իր տրամաբանությունը, սակայն իշխանության կողմից բերված արդարացումներն այդքան էլ չեն գոհացնում հասարակությանը: Օրինակ, տարօրինակ է հայտարարությունն այն մասին, որ իշխանությունը գոհ է ոստիկանապետի աշխատանքից, սակայն, չգիտես ինչու, նրան այդ պաշտոնում փոխարինում է Վլադիմիր Գասպարյանը: Չէ որ ակնհայտ է, որ էմոցիոնալ Ալիկ Սերգեևիչը չէր կարողանում լուծել ոչ միայն կառավարության շենքի դիմաց հավաքված ցուցարարների հարցերը, այլ նաև չէր կարողանում իր հարազատ գերատեսչությունում կարգուկանոն հաստատել: Դրա վկայությունն են Քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության և Ճանապարհային ոստիկանության պետերի ձերբակալությունները հանցագործությունները թաքցնելու և կոռուպցիայի մեղադրանքով: Դրա հետ կապված իրոք տարօրինակ է թվում Ալիկ Սարգսյանին նախագահի խորհրդական նշանակելը. ինչ կարող է խորհուրդ տալ պետության ղեկավարին մարդը, ով չէր նկատում, թե նրա քթի տակ ինչ են անում իր ենթակաները:
Ինչ վերաբերվում է քաղաքապետի հրաժարականին, ապա պարզ էր, որ արևմտյան ոճի կառավարիչ և մենեջեր Կարեն Կարապետյանը չէր կարող նախապատրաստել և մայրաքաղաքում անցկացնել այնպիսի ընտրություններ, որոնք դուր կգային իշխող Հայաստանի հանրապետական կուսակցությանը (ՀՀԿ): Հայաստանում ընտրություններում հաղթանակի համար պետք են ղեկավարի այլ որակներ, որոնք, ըստ երևույթին, ՀՀԿ-ն Կարապետյանի մոտ չէր տեսել: Փոխարենն իրեն դրսևորելու շանս ստացավ փոխքաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը՝ հանգուցյալ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի որդին, որը ՀՀԿ հիմնադիրներից էր:
Սակայն ամենաանսպասելին և աղմկահարույցն Ազգային ժողովի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի հրաժարականն էր և նրան ՀՀԿ նախընտրական շտաբի ղեկավար նշանակելը, թեև ըստ օրենքի նա կարող էր համատեղել այդ պաշտոնները: Աբրահամյանի խոսքով, նա իր նախաձեռնությամբ է լքել խոսնակի պաշտոնը, որպեսզի ավելի արդյունավետ ձևավորի շտաբը և նախընտրական աշխատանք անցկացնի: Սակայն պետք է նշել, որ այդ հրաժարականը տեղի ունեցավ ՀՀԿ և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության միջև հակամարտության ֆոնին, որի առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի հետ Աբրահամյանին կապում են բարեկամական կապեր:
Խոսնակի հրաժարականի հետ կապված պատամության մեջ կրակի վրա յուղ լցրեց ՀՀԿ նախընտրական շտաբի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնում Հայաստանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Միքայել Մինասյանի նշանակումը, որը նախագահ Սարգսյանի փեսան է: Շատ ԶԼՄ-ներ և փորձագետներ գնահատեցին այդ նշանակումը որպես Աբրահամյանին հսկելու միջոց, այլ ոչ թե 2012-ին անկախ Հայաստանի պատմության մեջ ամենաարդար և թափանցիկ ընտրություններ ապահովելու ձգտում:
Այս ամենի արդյունքում ԶԼՄ-ները և փորձագետները ներկայացրեցին նախագահի այդ քայլերի մի քանի վարկածներ: Ընդ որում այդ վարկածներն արմատապես տրամագծային են. սկսած պաշտոնականից, որ արտառոց ոչ մի բան տեղի չի ունեցել և վերջացրած նախագահի կողմից իր դեմ դավադրությունը կանխելու կամ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի մարդկանցից իշխանության վերնախավը մաքրելու վարկածով:
Հետաքրքիր վարկած է առաջադրել «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը, որը ենթադրել է, որ ընտրություններից առաջ այդքան հզոր նախընտրական շտաբ ստեղծելով Սերժբ Սարգսյանը պլանավորում է Հայաստանում կրկնել իր վրացի գործընկեր Միխայիլ Սահակաշվիլու փորձը և խորհրդարանական ընտրությունների հետ միասին անցկացնել արտահերթ նախագահական ընտրություններ: Կարապետյանի կարծիքով, նախագահը մտադիր է օգտվել նման սցենարին այլ քաղաքական ուժերի անպատրաստությունից և հաղթանակ տանել ընտրություններում: Նա նաև նշել է, որ գործող նախագահի և Ռոբերտ Քոչարյանի կամ նրանց թիմերի միջև ոչ մի հակամարտություն չկա:
Մնում է միայն զինվել համբերությամբ և սպասել իրադարձությունների զարգացմանը, որոնք անխուսափելիորեն երևան կհանեն վերջին հրաժարականների իսկությունը: Հետաքրքիր է նաև տեսնել, թե կշարունակվի արդյոք հրաժարականների գործընթացը, ինչպես խոստանում են ՀՀԿ որոշ անձինք, և վերջապես ով կզբաղեցնի խորհրդարանի խոսնակի կարևոր պաշտոնը, որը հաջորդ շաբաթ կլքի Հովիկ Աբրահամյանը: Առայժմ միայն լուրեր են պտտվում, որ ՀՀԿ-ից մի քանի առավել հավանական թեկնածուներ հրաժարվել են իրենց առաջարկված խոսնակի աթոռից:

26 November 2011 - 10:16 AMT
Head of the presidential administration Karen Karapetyan acted the role of 'the first swallow' to be followed by Yerevan Mayor Karen Karapetyan (October 28), National Assembly speaker Hovik Abrahamyan and police chief Alik Sargsyan (November 1), causing rumors of resignation of high-ranking officials and ministers, the most mentioned among them being the Minister of Territorial Administration, Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan, who, however, retained his post.
Each resignation certainly had its own logic but the public was displeased with the explanations. Statements about diligent activity of police chief Alik Sargsyan, who was nevertheless replaced by Deputy Defense Minister Vladimir Gasparyan, seemed at least odd.
It was obvious that lieutenant general Sargsyan failed not only to cope with the protesters at the government building but also to set order in his own institution. The latter is proved by the recent arrests of the head of the criminal investigation department and road police chief.
Under the circumstances, the appointment of Sargsyan to the post of presidential advisor seems even more strange, arousing a question how a man who could not call to order his own people will be capable to give advice to the head of state.
The resignation of Mayor Karen Karapetyan was understandable, as the typical west-style manager could hardly succeed in preparing the ground for elections that would satisfy the ruling Republican Party of Armenia. But on the other hand, Taron Margaryan, the son of late Prime Minister Andranik Margaryan, got a real chance to prove his worth and the city head.
The most unexpected was the resignation of parliament speaker Hovik Abrahamyan and his appointment as the head of RPA election headquarters, although the law allows occupation of both posts simultaneously. Here it's worth mentioning that the resignation came amid the conflict between the RPA and Prosperous Armenia party, whose leader, Gagik Tsarukyan, is a relative of Abrahamyan.
The story with the resignation of deputy head of staff of the presidential office Mikael Minasyan, who is also the son-in-law of President Sargsyan, and his further appointment as Abrahamyan's deputy poured oil on the flames.
As a result, media and experts developed several quite opposite versions of the purpose of the reshuffle.
An interesting variant was offered by New Times party leader Aram Karapetyan, who supposed that forming such a powerful election headquarters six months ahead of the parliamentary election, President Sargsyan plans to use the experience of his Georgian counterpart Mikheil Saakashvili, who announced pre-term presidential election simultaneously with the parliamentary, thus taking advantage of unreadiness if the opposition for such a scenario.
He also presumed that there is no conflict between Serzh Sargsyan and former President Robert Kocharian.So, what we have to do is to wait for the events that will inevitably follow and reveal the true reasons behind the resignations.