27 Նոյեմբեր 2011 - 11:39 AMT
Կիևում ցուցադրվեց «Եվրոպայի հայկական ժառանգությունը» վավերագրական ֆիլմը Հայաստանի սահմաններից դուրս հայ ժողովրդի կյանքի մասին: Այն արդեն դիտել են Երևանում, Հաագայում և Լվովում: Դեկտեմբերին կինոնկարը կցուցադրվի Խարկովում: Այդ մասին գրում է Analitika.at.ua-ը:
«Եվրոպայի հայկական ժառանգությունը» պատմում է համաշխարհային պատմության մեջ հայ ժողովրդի ողբերգական ճակատագրի մասին: Ռեժիսոր Վալերի Բալայանի խոսքով՝ կինոնկարը պատմում է հայերի, ուկրաինացիների, ինչպես նաև այլ մշակույթների ներկայացուցիչների եղբայրական հարաբերությունների մասին, որոնք երկար ժամանակ բնակվել են Ուկրաինայի տարածքում:
Ֆիլմի ռեժիսորի հետ ծանոթանալու էին եկել ոչ միայն Ուկրաինայում բնակվող հայկական սփյուռքի, այլև մայրաքաղաքի ստեղծագործ մտավորականության ներկայացուցիչները:
Ֆիլմի ստեղծմանը ֆինանսապես և կազմակերպչական առումով աջակցել է «Ռենեսանս» բարեգործական հիմնադրամը: Ինչպես պատմում է հիմնադրամի նախագահ Լյուդմիլա Բելովան, իրենց գրավել է կինոնկարի գաղափարը:
«Մենք հուսով ենք, որ այդ ֆիլմը կդիտեն Եվրոպայի գրեթե բոլոր խոշորագույն քաղաքներում: Իսկ մեզ համար դա մեր հիմնադրամի գործունեությունը շարունակելու առիթ կլինի»,- ասել է Բելովան:

В Киеве состоялась показ документального фильм «Армянское наследие Европы» – о жизни армянского народа за пределами Армении. Ее уже посмотрели в Ереване, Гааге и Львове. В декабре картину покажут и в Харькове. Об этом пишет Analitika.at.ua
«Армянское наследие Европы» рассказывает о трагической судьбе армянского народа в мировой истории. По словам режиссера Валерия Балаяна, картина рассказывает о братских отношениях армян, украинцев, а также представителей других культур, которые длительное время проживали на территории Украины.
Познакомиться с режиссером фильма пришли не только представители армянской диаспоры, живущие в Украине, но и творческой интеллигенции столицы.
Финансово и организационно создание фильма поддержал благотворительный фонд «Ренессанс». Как рассказывает председатель фонда Людмила Белова, их покорила идея картины.
«Мы надеемся, что практически во всех крупнейших городах Европы этот фильм посмотрят. А для нас это будет поводом продолжить это направление и деятельность нашего фонда»,- сказала Людмила Белова.