28 Նոյեմբեր 2011 - 08:55 AMT
1937-1938թթ. Դերսիմի իրադարձությունները (հայկական Ծոփք) ամբողջապես համապատասխանում են Ցեղասպանություն սահմանումին, այդ իրադարձությունները կարելի է համարել 1915թ. Ցեղասպանության շարունակությունը: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Նա նշել է, որ արխիվային տվյալները վկայում են այն մասին, որ 1915թ. Ցեղասպանությունից հետո Դերսիմում ապաստան գտան մոտ 30 000 հայեր, որոնք միացան այնտեղ բնակվող հայերին: Դերսիմի վրա հարձակման ժամանակ թուրք հրամանատարները ոգևորում էին զինվորներին նրանով, որ «հարձակվում են ոչ թե քրդերի, այլ դավաճան հայերի վրա»:
Ըստ Մելքոնյանի, այդպիսով անգիտակցաբար և անուղղակի կերպով Էրդողանը նաև ներողություն է խնդրել հայերի ոչնչացման համար: Այդ առնչությամբ Մելքոնյանը նշել է, որ միջազգային ԶԼՄ-ները և ընդդիմությունը Թուրքիայում Դերսիմի իրադարձությունները կապել են Հայոց ցեղասպանության հետ: Փորձագետը հեգնանքով խորհուրդ է տվել Էրդողանին շարունակել թուրքական արխիվների ուսումնասիրությունները, ևս մեկ՝ 1915թ. Ցեղասպանության համար ներողություն խնդրելու համար:
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ եթե պահանջվի, ապա նա ներողություն կխնդրի Դերսիմի ջարդերի համար: Նա մեղադրել է ջարդերի կազմակերպման մեջ ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությանը, որն այն ժամանակ իշխանության գլուխ էր անցել: Թուրքական իշխանությունները արյան մեջ խեղդեցին Դերսիմի ապստամբությունը: Տարբեր տվյալներով, կոտորածների զոհ դարձավ մոտ 100 հազար մարդ: Ցեղասպանությունից փրկված հազարավոր հայեր, 1938թ. կրկին ցեղասպանության ենթարկվեցին-

28 November 2011 - 08:55 AMT
1937-1938 events in Dersim (historical Armenian province of Tsopk) may be regarded as continuation of the 1915 Armenian Genocide, an expert said.
As turkologist Ruben Melkonyan told a press conference, archival data revealed a refuge of around 30,000 Dersim Armenians following the 1915 Genocide. During an attack on the local Armenian population, Turkish commanders inspired their soldiers by saying that “they attack not Kurds but Armenian traitors.”
According to the Armenian expert, Erdogan subconsciously apologized for the Armenian massacres while international media and Turkish opposition linked the Dersim killings with the Armenian Genocide.
Melkonyan advised the Turkish PM to continue studying Turkish archives to further apologize for the Armenian Genocide.
Erdoğan apologized last week for the killings of 13,806 people in the southeastern town of Dersim in 1937, stating that “Dersim is among the most tragic events in our recent history. It is a disaster that should now be questioned with courage.”
It was the first time the Turkish state has offered a public apology to redress the events of its past.