28 Նոյեմբեր 2011 - 09:50 AMT
Ռուբեն Մելքոնյան. Հայաստանը պետք է օգտագործի Թուրքիայի ներողությունը Դերսիմի համար տեղեկատվական պատերազմում
Ըստ թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանի, Հայաստանը պետք է օգտագործի Թուրքիայի ներողությունը Դերսիմի համար տեղեկատվական պատերազմում: Ինչպես Երևանում լրագրողներին է հայտարարել փորձագետ Ռուբեն Մելքոնյանը, Էրդողանն անգիտակցաբար և անուղղակի կերպով ներողություն խնդրեց նաև այդ իրադարձությունների ժամանակ սպանված հայերի համար, թեև հայտարարեց, թե չի պատրաստվում ներողություն խնդրել Հայոց ցեղասպանության համար: Հայ փորձագետը նշել է, որ վերջերս Էրդողանը հայտարարել է, թե «իրեն պետք չէ կապել հայկական խնդրի հետ և որ նա երբեք չի կարողանա ներողություն խնդրել հայերից»:
Մելքոնյանը նշել է նաև, որ Թուրքիայում ընթացող տեղեկատվական պատերազմում Հայաստանն արդեն մի շարք հաջողություններ է արձանագրել:
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ եթե պահանջվի, ապա նա ներողություն կխնդրի Դերսիմի ջարդերի համար: Նա մեղադրել է ջարդերի կազմակերպման մեջ ընդդիմադիր Ժողովրդա-հանրապետական կուսակցությանը, որն այն ժամանակ իշխանության գլուխ էր անցել: Թուրքական իշխանությունները արյան մեջ խեղդեցին Դերսիմի ապստամբությունը: Տարբեր տվյալներով, կոտորածների զոհ դարձավ մոտ 100 հազար մարդ: Ցեղասպանությունից փրկված հազարավոր հայեր, 1938թ. կրկին ցեղասպանության ենթարկվեցին

28 Ноябрь 2011 - 09:50 AMT
Рубен Мелконян: Армении следует использовать извинения Эрдогана по Дерсиму в информационной войне с Турцией
По мнению тюрколога Рубена Мелконяна Армении следует использовать извинения премьера-министра Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по событиям в Дерсиме в ведущейся в Турции информационной войне. Как заявил на пресс-конференции в Ереване Рубен Мелконян, Эрдоган косвенно и неосознанно извинился за уничтоженных во время этих событий армян, хотя при этом он заявил, что он не собирается приносить извинения за Геноцид армян. Армянский эксперт заметил, что недавно Эрдоган заявил, что «меня не надо связывать с армянской проблемой, и я никогда не смогу принести извинения армянам».
Мелконян также заметил, что в ведущейся в Турции информационной войне Армения уже зафиксировала ряд успехов. Премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что если понадобится, то он попросит прощения за погромы в Дерсиме, и он просит его. Он обвинил в организации погромов оппозиционную «Народно-республиканскую партию», которая в то время была у власти.
Турецкие власти утопили Дерсимское восстание в крови, просто уничтожив тысячи деревень. По разным данным жертвами погромов стали до 100 тыс. человек. Тысячи армян, спасшихся о время Геноцида 1915 г., в 1938-м вторично подверглись геноциду.