Համակարգչային տոմոգրաֆիայի և գերճշգրիտ ժամանակակից տեխնոլոգիաների շնորհիվ մի խումբ փորձագետների հաջողվեց ստեղծել իտալացի հանճարեղ վարպետ Անտոնիո Ստրադիվարիուսի կողմից 1704 թվականին ստեղծված ջութակի ճշգրիտ կրկնօրինակը: Ինչպես հաղորդում է Газета.ру-ն, աշխատանքի մասին հաշվետվությունը և ստեղծված գործիքի եռաչափ պատկերը ներկայացվել է Հյուսիսային Ամերիկայի Ռադիոլոգիական ընկերության ամենամյա խորհրդաժողովին:
«Համակարգչային տոմոգրաֆիան պատմական օբյեկտների ուսումնասիրման բացառիկ մեթոդ է, որը չի պահանջում փորձանմուշ վերցնել կամ խախտել մակերևույթի կառուցվածքը: Եռաչափ տոմոգրաֆիկական պատկերների հիման վրա ճշգրիտ ծրագրային կառավարմամբ օժտված տեխնիկայի օգնությամբ կարելի է հոյակապ որակի «վերարտադրություններ» ստեղծել»,- հայտնել է Սթիվեն Սիրրը` Միննեսոտայից First Light Medical Systems ընկերության ռադիոլոգը, որի խոսքը մեջբերում է Ռադիոլոգիական հասարակության մամլո ծառայությունը:
Անտոնիո Ստրադիվարիուսը, որն ապրել է Իտալիայում 1644-1737 թվականներին, համարվում է պատմության մեջ մեծագույն ջութակի վարպետը, նրա ձեռքով պատրաստված մոտ հազար ջութակներից մեզ են հասել շուրջ 650-ը: Դրանց շուկայական արժեքն արտակարգ մեծ է և մի քանի միլիոն եվրոյի է հասնում:
Վերջին 200 տարիների ընթացքում Ստրադիվարիուսի ջութակների եզակի հնչեղության պատճառը բացատրող մի շարք տեսություններ են հայտնվել, սակայն առայժմ բավարար բացատրություն չկա: Ձայնի որակի վրա ազդում են մի շարք գործոններ` սկսած փայտի տեսակից ու որակից և մինչև հումքի հաստությունն ու լաքի բաղադրությունը, որը ծածկում է գործիքի մակերևույթը:

28 Ноябрь 2011 - 12:26 AMT
С помощью современных технологий производства удалось создать точную копию скрипки Антонио Страдивари
С помощью компьютерной томографии и высокоточных современных технологий производства группе экспертов удалось создать точную копию скрипки 1704 года, сделанной великим итальянским скрипичным мастером Антонио Страдивари. Как передает Газета.ру, отчет о работе вместе с трехмерными изображениями созданного инструмента был представлен на ежегодной конференции Радиологического общества Северной Америки.
«Компьютерная томография — это уникальный метод изучения исторических объектов, не требующий отбора пробы или нарушения структуры поверхности. На основе трехмерных томографических изображений с помощью техники, оснащенной точным программным управлением, можно создавать „репродукции“ потрясающего качества», — заявил Стивен Сирр, радиолог фирмы FirstLight Medical Systems из Миннесоты, слова которого приводит пресс-служба общества.
Антонио Страдивари, живший в Италии в 1644–1737 годах, считается величайшим в истории скрипичным мастером. Ученик другого известнейшего мастера — Николо Амати — он усвоил и развил высочайшее мастерство в изготовлении скрипок, составляющих важнейшую часть симфонического оркестра. Скрипки Страдивари считаются образцом совершенства. Из примерно тысячи скрипок, сделанных его руками, отделяющие нас от мастера столетия пережили около 650. Их рыночная стоимость чрезвычайно велика и достигает нескольких миллионов евро.
За последние 200 лет появилась масса теорий, объясняющих причину уникального звука скрипок Страдивари, но удовлетворительного объяснения пока не найдено. На качество звука влияет множество факторов — от породы и качества дерева, формы деки до толщины дерева и состава лака, покрывающего поверхность инструмента.