28 Նոյեմբեր 2011 - 12:52 AMT
Դեկտեմբերի 1 – 5-ը Երևանում կայանալու է «ԿԻՆ» միջազգային VIII կինոփառատոն: Փառատոնում ներկայացված են 52 ֆիլմեր` 16 երկրներից: Այս տարի փառատոնը ներկայանալու է բազմաթիվ ծրագրերով: Փառատոնի ռետրոսպեկտիվ ցուցադրումների ծրագրում տեղ են գտել հայտնի լիտվիացի վավերագրող Յանինա Լապինսկայտեի ֆիլմերը: Ծրագրում ընդգրկված են Գերմանիայի goEAST միջազգային կինոփառատոնի ուսանողական մրցույթի ընտրանին, որը կներկայացնի ժյուրիի անդամ Անդրեա Վինկը: Այս տարի առաջին անգամ ԿԻՆ փառատոնի շրջանակներում, կին ռեժիսորների համար, կանցկացվի թրեյնինգ, որը կվարեն «Կանայք ֆիլմեր են նկարահանում» ամերիկյան կազմակերպության ներկայացուցիչներ Դեբորա Ցիմերմանը և Թրեյսի Հոլդերը:
Արդեն ավանդական դարձած կինոփառատոնը նպատակ ունի` վերաիմաստավորելու կնոջ տեղը և դերը հասարակության մեջ, կինոյի միջոցով լուսաբանելու նրա խնդիրները, ձևավորելու մի նոր հենակետ, որը կնպաստի Հայաստանում կանանց կողմից ստեղծված ֆիլմերի խթանումը, նոր անունների բացահայտմանը, ինչպես նաև` տարբեր ազգերի մշակույթների փոխընկալմանը և փոխըմբռնմանը:
Փառատոնի հյուրերն են` Յանինա Լապինսկայտեն (վավերագրող, Լիտվա), Անդրեա Վինկը (goEAST փառատոնի ծրագրի ղեկավար, Գերմանիա), Դեոբրա Ցիմերմանը և Թրեյսի Հոլդերը (Կանայք նկարահանում են ֆիլմեր կազմակերպության ներկայացուցիչներ, ԱՄՆ), Մորան Փելեդ (Իսրայել), Չիկո Յամագամի (Ճապոնիա): Փառատոնի շրջանակներում կանցկացվեն վարպետության դասեր:
Փառատոնի կազմակերպիչն է` «Լիզա» հիմնադրամը: Փառատոնի հովանավորներն են` ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը, ԱՄՆ-ի դեսպանատունը, Կանադայի դեսպանատունը, Գյոթեյի ինստիտուտը և ուրիշները:

28 Ноябрь 2011 - 12:52 AMT
С 1 по 5 декабря в Ереване пройдет VIII Международный кинофестиваль “КИН”. На фестивале представлено 52 фильма из 16 стран. В этом году фестиваль будет представлен множеством программ. Среди ретроспективных показов фестиваля также нашли место фильмы литовского документалиста Янины Лапинскайте. В программу вошли избранные фильмы студенческого конкурса международного кинофестиваля “goEAST”, проходившего в Германии, которые представит член жюри Андреа Винк. В этом году впервые в рамках кинофестиваля “КИН” будет проведен тренинг для женщин-режиссеров, который проведут представители американской организации “Женщины снимают фильмы” Дебора Циммерман и Трейси Холдер. Цель фестиваля, уже ставшего традиционным – переосмысление роли и места женщины в обществе, освещение женских проблем посредством кинолент, формирование благоприятных условий для создания фильмов армянскими женщинами, а также выявление новых имён и межнациональный культурный обмен.
Гости фестиваля – документалист Янина Лапинскайте из Литвы, руководитель программы фестиваля “goEAST” Андреа Винк из Германии, представители американской организации “Женщины снимают фильмы” Дебора Циммерман и Трейси Холдер, Моран Фелед из Израиля, Чико Ямагами из Японии. В рамках кинофестиваля будут проведены мастер-классы.
Организатор фестиваля – фонд “Лиза”. Спонсоры – Министерство культуры РА, Посольство США, Посольство Канады, Институт Гете и др.