28 Նոյեմբեր 2011 - 16:23 AMT
Հայաստանի արտգործնախարարությունում լրագրողների հետ հանդիպմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հրաժարվել են մեկնաբանել Արցախի և Ադրբեջանի ԶՈՒ շփման գծում առկա լարվածությունը: Պատասխանելով այն հարցին, թե ֆրանսիական համանախագահ Բեռնար Ֆասյեն ինչ խորհուրդ կտա իր հետնորդ Ժակ Ֆորին ՄԽ-ում նրա առաջիկա աշխատանքում, Բեռնար Ֆասյեն նկատել է, որ Ժակ Ֆորը շատ փորձառու դիվանագետ է և գլուխ կհանի Մինսկի խմբում իր խնդրից` հավելելով, որ նրան երկար տարիներ է ճանաչում:
Համանախագահները նշել են, որ վաղը իրենք կմեկնեն Արցախ, կհատեն շփման գիծը և հաջորդ օրը` նոյեմբերի 30-ին, արդեն կհանդիպեն Ադրբեջանի նախագահի հետ:
Նոյեմբերի 28-ին տարածաշրջանային այցի շրջանակում Երևան են ժամանել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գծով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Բեռնար Ֆասյեն (Ֆրանսիա) և Ռոբերտ Բրադտկեն (ԱՄՆ), ինչպես նաև Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Համանախագահների հետ միասին Հայաստան է ժամանել ՄԽ ապագա համանախագահ Ժակ Ֆորը, որը մինչ այդ հայտագրված չէր:

28 Ноябрь 2011 - 16:23 AMT
На встрече с журналистами в МИД Армении сопредседатели Минской группы ОБСЕ отказались комментировать напряженность на линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана. Отвечая на вопрос о том, что посоветует французский сопредседатель Бернар Фасье своему преемнику Жаку Фору по будущей работе в МГ, Фасье заметил, что Фор является очень опытным дипломатом и справится с задачей, при этом добавив, что знает его многие годы.
Сопредседатели отметили, что завтра они отправятся в Арцах, пересекут линию соприкосновения и на следующий день 30 ноября уже встретятся с президентом Азербайджана.
В рамках регионального визита 28 ноября в Ереван прибыли сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта Игорь Попов (Россия), Бернар Фасье (Франция) и Роберт Брадтке (США), а также специальный представитель ОБСЕ на Южном Кавказе Анджей Каспршик. Вместе с сопредседателями в Армению прибыл и будущий сопредседатель МГ Жак Фор, который ранее заявлен не был.